Dovolená v Albánii: 5 tipů na místa, jež byste neměli minout

Albánie

Prázdniny se už překlopily do své druhé poloviny, nicméně mnozí z nás stále ještě spekulují, kam letos vyrazí na dovolenou. Alternativ je poměrně hodně. Rozhodně nemusíte zůstat u tradičního Chorvatska nebo Itálie. Také není nutné volit poněkolikáté tradiční exotiku typu Thajska či Egypta. Vyrazte za dovolenou v Albánii. Tato země je sice stále ještě poněkud opomíjená, nicméně o to je krásnější. Krásná rozmanitá krajina a spousta zajímavých míst vám budou odměnou za váš výběr. Jaké lokality byste neměli minout?

Albánie

Město tisíce oken

Přesně tak je označována obec situovaná k řece Osum. Jmenuje se Berat a leží konkrétně na vysokém kopci u hradu Kalaja. Typická jsou pro toto město opravdu velká okna, jichž je skutečně hodně. Vzhled krajiny je také charakteristicky díky bílým fasádám, jež se k oknům dokonale hodí. Nejeden průvodce právě na tyto architektonické znaky upozorňuje.

Zbytky antického města Apollonia

Milujete specifickou atmosféru starověku? Pak se nezapomeňte podívat přímo do ruin antického města Apollonia. To bylo starověkými Řeky vybudováno již v roce 855 př. n. l. V minulosti se soudě podle zbytku paláců a dalších budov jednalo o velké kulturní centrum celé oblasti. Podívat se i dnes můžete na římskou kolonádu či do amfiteátru. Moc hezký je i mozaikový dům s tradiční fontánou.

Albánie

Vergiliův Butrint

Antického barda Vergilia zná snad skoro každý. Možná je až s podivem, že byl právě tento básník až tak uchvácen městem Butrint. Hovořil o něm v souvislosti s Trójany, již jej měli dle Vergilia založit. Jestliže se nyní na last minute do Albánie vydáte, nezapomeňte minout jeho ruiny. Podíváte se totiž třeba na divadlo pocházející už z 3. století př. n. l. Moc hezké jsou i zachovalé tradiční lázně, případně geometrická mozaika zobrazující zvířata.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.