Split

Dovolená v Chorvatsku: Split a jeho krásy

Split, město, které zná většina Čechů jen jako mezi zastávku na chorvatské ostrovy. Toto místo však umí překvapit. Najdeme tady však výrobnu čokolády, kravat nebo římský palác.

Překvapení ve Splitu

Split v Chorvatsku je opravdu samé překvapení. Pokud se sem vydáte nejen jako do přístavu, ale budete mít možnost nějaký ten den dva tady pobýt, určitě budete překvapeni. Split je velmi živé město. Ve dvě hodiny ráno si můžete jít koupit třeba palačinky s nutellou nebo si zajít do zmrzlinárny či baru, kde uslyšíte tóny jazzu i moderní dunivé hudby. Brzy zrána, okolo 5-6 hodiny je tu však klid, a tak si můžete dopřát pár kilometrů běhu v místním lesoparku nebo si jen tak dát šálek kávy v Kafé Vidlica a užít si výhled na moře a plující lodě. Po šálku kávy se vydejte do centra, které je tvořeno ruinami římského paláce, kde dožíval císař Dioklecián. Počasí ve Splitu většinou přeje po celou hlavní sezónu, ostatně jako v celém Chorvatsku.

Vynález kravaty

Chorvatský Split je též známý, jako místo, kde se vynalezla kravata.  Kravata byla vynalezena během třicetileté války, kdy je dragouni nosili kolem krku. Francouzům se tento doplněk tak zalíbil, že ho rozšířil do celého světa a užívá se dodnes. Ve Splitu, kousek od zvonice najdete obchod s těmi opravdu pravými kravatami. Zdobené jsou třeba zlatem a možná proto stojí celé jmění.

Za sladkostmi

Splitské počasí zřejmě ovlivňuje sladké chutě. Ve Splitu se totiž vyrábí i nejrůznější čokolády. Například malá čokoládovna s názvem Nadalina, která se proslavila především tím, že vyrobila největší čokoládu na světě. Čokoláda měřila 120 metrů čtverečních. Čokoládovna, ale také experimentuje s příchutěmi a vyrábí například čokoládu s levandulí či olivovým olejem. Chorvaté jsou také známí výbornou zmrzlinou. Ta nejstarší cukrárna s výbornou zmrzlinou ve městě se jmenuje Tradicija a funguje ve Splitu už od roku 1937.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.