Edinburský hrad je nejvíce obléhanou pevností na světě. Zároveň je dominantou hlavního města Skotska

U zálivu Firth of Forth na pobřeží Severního moře leží hlavní město Skotska – Edinburgh. Jedná se o atraktivní destinaci, kterou ročně navštíví na jedenáct milionů turistů z celého světa. Češi v tomto nijak nezaostávají. Hlavním zdejším tahounem je Edinburský hrad stojící na čedičové skále Castle Rock ve výšce 135 metrů. Co dalšího byste si neměli nechat ujít?

Edinburský hrad

Hrad v Edinburghu je dominantou, kterou určitě nepřehlédnete. Lidé tu žili již v době železné a pravděpodobně v 7. století tu bylo postaveno hradní opevnění. Jako královské sídlo hrad ale začal sloužit až za období vlády Davida I. (1085 – 1153). Nejstarší je na hradě kaple svaté Markéty, která pochází ze 12. století. Pozoruhodný je královský palác a Velká síň ze 16. století.

Ve Skotsku je Edinburský hrad nejdůležitější pevností. Během existence Skotského království byl zapojen do mnoha historických událostí. Za svou 1 100letou historii zaznamenal na 26 obléhání, čímž se řadí mezi nejvíce obléhaná místa ve Velké Británii i ve světě.

Jako sídlo králů Edinburský hrad fungoval do roku 1633. Jeho sídelní role od 15. století ale upadala a v 17. století už sloužil jako vojenská kasárna s velkou posádkou. Od roku 1707 jsou v hradě uloženy a vystaveny skotské korunovační klenoty.

Artušovo sedlo. Foto: Pixabay

 

Královská míle, Artušovo sedlo

V edinburském Starém městě se nachází ulice Královská míle (The Royal Mile), která vede od hradu k Holyroodskému opatství a paláci. Turisty je velmi vyhledávaná stejně jako Artušovo sedlo (Arthur´s Seat), což je nejvyšší vrchol v Edinburghu. Dosahuje výšky 251 metrů. Když se sem dostanete, rozprostře se před vámi úchvatný výhled na celé hlavní město.

Calton Hill, Portobello Beach

Na území Edinburgu je sedm skalnatých vrcholů. Jedním z nich je Calton Hill, jenž je sice z nich nejnižší, ale zato se na něm nacházejí historické památníky a budovy. Od roku 1995 je toto místo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Kousek od centra Edinburgu najdete pláž Portobello. Je tu písčitá pláž a promenáda, kde se každoročně konají různé akce, hojně navštěvované místními i turisty z celého světa.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Edinburgh_Castle; https://www.obletsvet.cz/co-videt/anglie/edinburgh

Edinburský hrad. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.