Castle_Rushen,_Castletown

Ellan Vannin neboli Ostrov Man: Neomezená rychlost na silnicích i starobylé historické památky

Pojďme se vypravit na ostrov Man, který leží v Irském moři. Když budete mít štěstí a hezkou viditelnost, tak z jeho nejvyšší hory Snaefell (621 metrů n.m.) uvidíte Skotsko, Anglii, Irsko i Wales. Malebný ostrůvek nabízí k vidění spoustu pamětihodností, které jsou dokladem jeho bohaté historie. Co všechno tu na vás čeká?

Něco z historie ostrova

Ostrov Man není velký, jeho rozměry jsou jen 48 kilometrů na délku a 13 až 24 kilometrů na šířku. Prvními obyvateli byli Vikingové, pak si nadvládu nad ostrovem střídali Norové, Angličani a Skotové, než v roce 1399 přešel trvale pod anglickou kontrolu. Od roku 1765 je ostrov britským závislým územím s guvernérem v čele. Hlavou ostrova je však královna Alžběta II. Manský parlament tzv. Tynwald patří mezi nejstarší nepřetržité parlamenty na světě. Tady si prostě na tradici potrpí.

Hrad Peel. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Tony Hisgett / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Peel_Castle_(1778516397).jpg

Na ostrov Man za památkami: hrad Peel

Jedna z památek stojí na malém přílivovém ostrově svatého Patrika, který leží kousek od města Peel. Je jí stejnojmenný hrad. V 11. století ho postavili Vikingové. Ve 14. století byl rozšířen o další věže a stavby z místního červeného pískovce. Hrad Peel sloužil jako ochrana katedrály svatého Němce, nacházející se uvnitř hradeb. Dnes je z ní už jen zřícenina stejně jako hradní budovy. V dobrém stavu zůstaly zachovány vnější zdi. Jak významným je hrad pro ostrov Man dokládá i to, že se dostal na manské bankovky. Neviditelnou atrakcí hradu je zdejší strašidlo – duch Moddey Dhoo, tedy Černý pes.

Castletown a hrad Rushen

Na severozápadním pobřeží Castletownské zátoky leží rybářské městečko Castletown, vzdálené od Peelu asi 20 minut jízdy autem. Pozor – na manských silnicích není mimo obec omezená rychlost, takže si tu lze jezdit libovolnou rychlostí. I v Castletownu si milovníci starobylých hradů přijdou na své. Nad náměstím se totiž tyčí středověký a dobře zachovalý hrad Rushen z 10. století. V minulosti byl i obývaným vězením, dnes funguje jako muzeum a vzdělávací centrum. Jeho stále fungující hodiny jsou dominantou městečka.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Hrad Rushen. Náhledové foto: Wikipedia Commons.org / Autor: Seveřajnější / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castle_Rushen,_Castletown.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *