Stany

Vodní sloupec u stanu často opomíjíme nebo naopak nadhodnocujeme

Vybíráte vybavení pro outdoor? Vodní sloupec u stanu patří mezi parametry, které byste rozhodně neměli minout. Vysvětlíme vám, co toto označení znamená a jak se podle něj orientovat.

Nemusí jít jen o stan. Svůj vlastní vodní sloupec mají i bundy, kalhoty, rybářské oblečení apod. Ve všech případech jde však o identický údaj. Zaznamenává totiž tlak vody, kterému je daná věc schopna odolat.

Čísla udávaná v milimetrech

Od pohledu nelze určit, jakým vodním sloupcem konkrétní výrobky disponují. Měření je vždy třeba provést v laboratoři. Představte si ho tak, že na látku položíte průhledný válec a budete do něj lít vodu. Jakmile dosáhne určité výšky hladiny, začne se voda vsakovat do látky. A to je onen vodní sloupec

Čím vyšší sloupec, tím odolnější samozřejmě stan a další vybavení proti vodě bude. Zlatým standardem je hodnota 2 000 mm. To je úplné minimum, které vám zaručí základní nepromokavost. Jak moc toto číslo naroste je jen na vás. Zvažte přitom, do jak náročného prostředí svůj stan vezmete.

Stany

Foto: Pixabay

Na co se ještě dívat

Nezapomeňte také, že jde o nepromokavost konkrétního materiálu a nikoliv celého produktu, jinými slovy, pokud se na stanu nachází zipy, patentky, otvory pro uchycení lan apod. mohou všechna tato místo jeho nepromokavost výrazně snížit. Bohužel údaje o vodním sloupci v těchto místech obvykle k dispozici nebývají. A to je škoda. Nezbývá tedy, než se spolehnout na nejrůznější dodatečná těsnění, kryty, záklopky apod.

A v neposlední řadě je dobré si uvědomit, že nepromokavost je v laboratoři měřena v tzv. ideálních podmínkách. Pro reálné působení v terénu si pro jistotu alespoň třetinu vodního sloupce v praxi odečtěte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.hudy.cz/jak-je-to-s-nepromokavosti-a-prodysnosti-u-outdooroveho-vybaveni, https://www.vystavastanu.cz/nevybirejte-podle-vodniho-sloupce

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

  1. Petr Odpovědět

    Vysvětlení ve článku je značně neúplné a zavádějící. Skutečný tlak na materiál je odvozen od síly, odpovídající hmotnosti a rychlosti dopadu vodních kapek. Pokud je tento tlak vyšší než tlak udávaného vodního sloupce, materiál promokne.

  2. Vít Dušek Odpovědět

    Nějak postrádám v článku informaci jaký vodní sloupec čemu odolá. Ono 2000 si nelze představit jako, že můžete stan ponořit 2 m pod vodu 🙂 i když by se to dalo logicky odvodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *