Francouzský zámek Pierrefonds je oblíbený zejména filmaři. Zahrál si hned v několika filmech

Ve francouzské Pikardii nad obcí Pierrefonds a jezerem stojí stejnojmenný zámek, jehož historie sahá do 12. století. Současná jeho podoba je ale podstatně mladší. A natolik zaujala řadu filmařů, že se rozhodli využít budovy zámku jako kulis při natáčení svých filmů. Z Paříže je do obce jen hodina cesty autem, což je vlastně kousek.

Z ruiny obdivuhodnou pamětihodností

Zámek Pierrefonds vás na první pohled zaujme svým vzhledem, který je přímo pohádkový a vůbec se nebudete divit tomu, že zde chtěli filmaři natáček svá díla. Na místě zámku byl už ve 12. století vybudován hrad, jehož pozůstatky jsou stále patrné ve sklepení stávajícího zámku. Ve 14. století ho přestavěl Ludvík, vévoda z Orléans. V době vlády krále Ludvíka XIII. Byl zámek obléhán a obsazen vojsky kardinála Richelieue, který nařídil jeho demolici. Ta sice byla zahájena, ale zůstala nedokončená, přesto se stal hrad ruinou, a to na dobu dvou set let.

Na počátku 19. století zámek Pierrefonds koupil císař Napoleon I. a začala nová etapa v životě této pozoruhodné budovy. Nejprve sloužila jako romantická zřícenina, umělci se jí chodili kochat a zobrazovat ji ve svých dílech. Posléze se dočkala rekonstrukce v duchu romantismu, která započala v roce 1857 pod taktovkou architekta Viollet-le-Duca. Zámek Pierrefonds měl sloužit jako císařská rezidence. Architekt pojal obnovu zámku spíše jako své tvůrčí dílo než přesnou rekonstrukci dle dobových kreseb. Přesto se prokázal jako dokonalý znalec vojenské architektury 14. století. Když bavorský král Ludvík II. zámek Pierrefonds uviděl, nechal se jím inspirovat při vybudování svého zámku Neuschanstein.

Zámek Pierrefonds. Foto: Pixabay

Zámek Pierrefonds ve filmech

Vzhled zámku jako by si sám říkal o to, aby si ho filmaři vybrali pro filmování. Zahrál si třeba ve francouzských snímcích Návštěvníci (1993), Posel: Příběh Johanky z Arku (1999), Muž v železné masce (1998) a v televizním seriálu stanice Canal+ Versailles.

Zámek Pierrefonds je otevřen veřejnosti

Kdo by měl zájem si obdivuhodný zámek Pierrefonds osobně prohlédnout, může takto učinit. Památka je přístupná každý den, a to od 13. června až do 4. září v čase 9:30 do 18:00 hodin a od 5. září do 30. dubna od 10:00 do 17:30 hodin. Cena vstupného je jednotná, vychází přibližně na 200 korun (8 Euro). Prohlídka zámku je s průvodcem, přičemž je pro cizokrajné návštěvníky k dispozici brožura v několika světových jazycích. Za prohlídku stojí i park v okolí zámku, který je také dílem architekta Viollett-le-Duca.

Zdroj: https://www.chateau-pierrefonds.fr/en/; https://frenchmoments.eu/pierrefonds/

Zámek Pierrefonds. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.