Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou a její méně známá místa

Jižní Čechy nabízí spoustu zajímavostí, turistických tras a tipů na výlety. Mezi nejvyhledávanější  turistické cíle patří Český Krumlov, město Hluboká nad Vltavou a samozřejmě její buy windows 10 key stejnojmenný nádherný zámek nebo Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou.V dnešním článku se však podíváme i na ty méně známá místa v okolí Hluboké.

Zámek Hluboká nad Vltavou a jeho historie

Hluboká nad Vltavou má sama o sobě pestrou historii stejně jako zámek.  Na místě zámku původně stál hrad, tehdy patřící Přemyslu Otakarovi II.  Následně ho ve vlastnictví měli Vítkovci.  Po popravě manžela Kunhuty, Zaviše však hrad své majitele jen střídal.  Hrad se v krásný zámek proměnil až za Adama II. z Hradce. Historické prameny uvádí, že nejvíce byl zámek prosperující v 17. Století. Tehdy k zámku patřil i vinohrad, chmelnice nebo vodárna. Ještě v tom samém století byl zámek vypleněn a prodán Janu Adolfovi I. z Schwarzenbergu. Posledním majitelem byl Josef Schwarzenberg, který během druhé světové války utekl do zahraničí, a zámek se přes vlastnictví německé tajné policie dostal do rukou českého státu a dnes ho spravuje český památkový ústav.

Naučná stezka

Pokud se zámeckým parkem vydáte k řece Vltavě, dostanete se na asfaltovou cyklostezku. Vaši cestu bude obklopovat Stará obora, která se rozprostírá na 1511 hektarech.  Možné je zde zahlédnout muflony, divoká prasata nebo například daňčí zvěř. Přímo do obory se však nedostanete, je totiž oplocena. Oplocení obory se tady ujalo už v 18. století a zůstalo dodnes. Dříve, ale byla možnost potkat i kozorohy nebo antilopy. Celá oblast Hluboké nad Vltavou patří do Natury 2000, která zahrnuje nejen Hlubockou oboru, ale také ptačí oblast a další chráněná místa.

Zaniklý hrad

Dalším tipem na výlety v Hluboké nad Vltavou a zároveň méně známým místem je Karlův hrádek. K němu je třeba si vyjít do kopce. První zmínka o tomto hradu se datuje už v roce 1357. Hrádek měl sloužit ke správním a loveckým účelům. V roce 1377 se však z nenadání stal opuštěným místem.  Jeho existence, tak netrvala příliš dlouho a přece se z něj dodnes hodně zachovalo. Ve 21. Stoletím už zřícenina hradu slouží jako cíl cest turistů nebo jako místo neuvěřitelného výhledu na řeku Vltavu.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.