Hrad Borgia v italském městě Nepi byl vybudován pro dceru papeže Lucrezii Borgia

V provincii Viterbo asi padesát kilometrů od Říma a poblíž jezera Bracciano se nachází italské město Nepi. Leží v oblasti známé jako starověká Etrurie, uprostřed mírně zvlněné krajiny. Jeho starověký název zněl Nepet nebo Nepete. Kromě toho, že je město známé svými minerálními prameny, tak v něm najdete starobylé pamětihodnosti i připomínku na šlechtičnu Lucrezii Borgia.

Nepi a hrad Borgia

Oblast, ve které město Nepi leží, byla osídlena už v 8. století před naším letopočtem. Římané sem dorazili okolo roku 383 př. n. l. V období středověku tu žila řada významných šlechtických rodin – Orsini, Colonna a Borgia, které tu po sobě zanechaly historické památky v podobě paláců uprostřed dlážděných ulic.

Lucrezia Borgia

Jednou z takových pamětihodností je i hrad Borgia, který vznikl v 16. století přestavbou starší stavby ze 12. století, a to pro italskou šlechtičnu Lucrezii Borgia, dceru papeže Alexandra VI. a jeho milenky Vannozzy dei Cattanei. Dostalo se jí na tu dobu skvělého vzdělání, ovládala hned několik jazyků – španělštinu, katalánštinu, italštinu a francouzštinu, uměla psát latinsky i řecky. Celkem třikrát se vdala a měla deset dětí. Komplikace po desátém porodu způsobily její smrt, a to ve věku 39 let.

Hrad Borgia. Foto autor: Croberto68; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nepi_-_Rocca_dei_Borgia_07.JPG

Hrad Borgia byl postaven na obdélníkovém půdorysu společně se čtyřmi věžemi v každém rohu, které uzavírají hradní palác ze 14. století. V 18. století hrad vypálila francouzská vojska, čímž se postupně měnil v ruinu. Nyní je hrad v majetku města Nepi, které se postaralo o jeho částečnou rekonstrukci. Památka je přístupná veřejnosti.

Zdroj: https://lifeinitaly.com/castello-borgia-nepi/; https://www.summerinitaly.com/guide/nepi

Hrad Borgia v Nepi. Náhledové foto autor: Croberto68; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nepi_-_Rocca_dei_Borgia_05.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.