Hrad Chepstow ve Walesu je nejstarší dochovaný kamenný hrad ve Velké Británii

Dnešní toulky po nejkrásnějších světových hradech nás zavedou do Walesu, kde se nad útesy řeky Wye tyčí starobylý kamenný hrad Chepstow. Při pohledu na něj člověka z dnešní doby napadne, jak něco takového mohli lidé v raném středověku vůbec postavit bez použití nejmodernější stavební techniky. Hrad se nachází ve stejnojmenném přístavním městě, které je nejvýchodnější obcí ve Walesu. Od waleského Newportu je vzdáleno pouhých 25 kilometrů a 29 kilometrů od anglického Bristolu.

Centrum cestovního ruchu

Chepstow je především centrem cestovního ruchu v jihozápadní Anglii a Walesu. Dostupný je po dálnici M48, která ho spojuje s Newportem, Cardiffem a Londýnem. Město má také železnici, tudíž turistům nic nebrání tomu, aby se sem vydali vlakem. Nejbližší letiště je o kousek dále v Bristolu. Na okraji města se nachází dostihová dráha, která je předním dostihovým závodištěm ve Walesu. Založena byla už v roce 1926. Kromě již zmíněného kamenného hradu ve městě Chepstow najdete další pamětihodnosti, jako je převorský kostel založené současně s hradem, městskou bránu z roku 1524 (v minulosti jediný vstup do centra města), přístavní zeď z konce 13. století nebo starý most Wye z roku 1816.

Hrad Chepstow

Stavba tohoto kamenného hradu se započala už v roce 1067 na úzkém hřebeni mezi vápencovým útesem a údolím. Jeho původní normanský název zněl Striguil (což znamenalo „ohyb řeky“) a používal se do 14. století. Hrad Chepstow má čtyři předhradí, která byla budována postupně z kamene vytěženého poblíž. Pohled na hrad nejlépe vynikne z druhého břehu řeky Wye, která tvoří přírodní hranici mezi Walesem a Anglií. Uvidíte zde strmé skály, které hrad chránily před útokem nepřátel.

Hrad Chepstow. Foto: Pixabay

Ivanhoe i Robin Hood

Když hrad Chepstow přestal sloužit svému obrannému úkolu, byl využíván jako hospodářský dvůr a sklárna. Na konci 18. století se jeho ruinami kochali výletníci, plavící se po řece Wye. V roce 1913 byl v areálu hradu natočen film Ivanhoe. O rok později pak započaly práce, které měly za úkol konzervaci hradu. Během let 1984 až 1986 hrad filmaři využili pro natáčení seriálu Robin Hood s Michaelem Pradedem v hlavní roli, který se vysílal i v československé televizi. Hrad Chestow je veřejnosti přístupný. Pravidelně se tu konají různé akce. Návštěvníci si mohou projít cimbuří a Martenovu věž.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Chepstow_Castle; https://en.wikipedia.org/wiki/Chepstow

Hrad Chepstow. Náhledové foto autor: Brassknocker; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chepstow_Castle_early_morning.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.