Hrad Zwingenberg patřil loupeživým rytířům. Dnes se na něm pravidelně koná festival vážné hudby

Jen necelých čtyřicet pět kilometrů od Mannheimu v německé spolkové zemi Bádensko-Württermbersko se nachází v údolí řeky Neckar vesnice Zwingenberg. Obec vznikla nejspíš už ve 14. století z rybářské osady. Po dlouhý čas se tu lidé živili jako nádeníci v lese a drobní zemědělci, než byla do ní v 80. letech 19. století přivedena železnice. Ta se zasloužila o hospodářský rozvoj. Hlavním ekonomických faktorem se pak stal cestovní ruch, protože zdejší romantická krajina lákala k výletům. To ostatně platí dodnes. Cílem mnohých turistů je prohlídka zdejšího hradu, jenž se jmenuje stejně jako obec.

Něco z historie hradu Zwingenbergu

Asi padesát metrů nad řekou Neckar postavili ve 13. století hrad Zwingenberg. Jeho prvními majiteli byli páni ze Zwingenbergu, po nichž získal své jméno. Živili se jako loupeživí rytíři, což bylo trnem v oku tehdejšího císaře, takže hrad byl dobyt vojáky z Falce a Württemberska a záměrně zničen, aby byla snížena jeho tržní hodnota. Původní majitelé byli vyhnáni a hrad prodán. V průběhu dalších let byl přestavován a často měnil své majitele. V roce 1806 hrad Zwingenberg koupil velkovévoda Karl Friedrich Bádenský a od té doby je rodinným majetkem tohoto rodu. Dnes na hradě žije Ludvík, princ Bádenský a jeho rodina.

Dobře zachovalá středověká pevnost

Hrad Zwingenbert je možné si prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek, které jsou určené pro všechny, kteří mají rádi historii a historické pamětihodnosti. Každý si z něho může odnést nezapomenutelný zážitek. Kdo má zájem, může ochutnat víno ze zdejších vinic. Prohlídky hradu jsou možné i pro menší skupiny lidí, které čítají třeba jen dvě osoby. Minimální vstupné je 50 Euro. Na prohlídky je třeba se objednat předem.

Údolí řeky Neckar. Foto autor: p. schmelzle, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zwingenberg-neckarblick.jpg

Hradní stezka a festival hudby

Hrad Zwingenbert je součástí Hradní stezky, která vznikla v roce 1954 a je jednou z nejstarších a nejznámějších historických turistických tras po evropských hradech a zámcích. Je dlouhá 1 200 kilometrů a zahrnuje 90 hradů, zámků a dalších památek.

Od roku 1983 se každým rokem v srpnu koná na hradě Zwingenberg festival vážné hudby, jenž vždy přiláká několik tisíc milovníků opery a operety. Ti mohou pod širým nebem sledovat hudební vystoupení a zároveň se kochat krásou zdejšího prostředí.

Zdroj: https://badischewanderungen.de/wandern-bei-burg-zwingenberg-schloss-zwingenberg/; https://www.facebook.com/schlossfestspiele.zwingenberg

Hrad Zwingenberg. Náhledové foto autor: Radoslaw Drozdziewki; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zwingenberg_(Baden)_-_Schloss_Zwingenberg.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.