Sychrov

Hrady a zámky z pohádek: Které stojí za to navštívit?

Čas návštěv hradů a zámků je opět tady, ale na který se vydat? Na kterém hradu nebo zámku jste ještě nebyli? Máme pro vás 3 tipy, které možná poznáváte z pohádek, třeba zámek Sychrov, Žleby nebo Hrádek u Nechanic.

Hrádek u Nechanic

Prvním tipem je Hrádek u Nechanic, který se nachází v Královéhradeckém kraji na mírné vyvýšenině jihovýchodně od Nechanic. Hrádek nechal postavit v 19. Století šlechtický rod Harrrachů a vzorem jim byla tudorská gotika.  V okolí založili také park anglické stylu a možná i proto lákal kromě tuzemských filmařů i ty zahraniční.  Objevila se tu třeba hvězda Johnny Depp ve snímku Z pekla, válečný Tmavomodrý svět nebo třeba pohádka s Libuší Šafránkovou Princ a večernice.

Zámek Žleby

Dalším tipem je zámek Žleby. Původně gotický hrad vystřídal mnoho podob, mnoho přestaveb. Nejžalostněji dopadl za husitských válek, kdy byl vypálen.  Za podobu, kterou má dnes vděčí rodu Auerspergů.  Zámek se objevil v pohádkách jako je Nejkrásnější hádanka, Tři bratři, Královský slib.  Zámek Žleby najdeme ve stejnojmenné obci, 7 km od Čáslavi. Kromě zámku, stojí za návštěvu i přilehlý anglický park v meandru řeky Doubravy.

Zámek Sychrov

Pokud si pamatujete krále Ctirada z pohádky Nesmrtelná teta, tak právě na zámku Sychrov král s dcerou bydlel.  Natáčelo se tady však více pohádek. Například Zlatovláska nebo již zmiňovaná Nejkrásnější hádanka.  Toto novogotické sídlo najdete v Libereckém kraji, nedaleko Liberce v obci Sychrov. Zámek byl vybudován v 17. Století jako dvoupatrový barokní zámek. Do nynější podoby ho nechal přestavět rod Rohanů v 19. Století. I s přilehlým anglickým parkem a nově zrekonstruovanou oranžerií stojí určitě za návštěvu.  Stavba oranžerie probíhala v 19. Století, kdy byla zároveň květinovou galerií. Dispozicemi připomínala letohrádek nebo letní zámeček se slavnostními prostorami. V roce 2010 se podařilo oranžerii rekonstruovat, což bezesporu zvýšilo atraktivitu celého areálu.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *