Jak naučit dítě samostatnosti při balení věcí na dovolenou?

Balení věcí

Zařizovat dovolenou pro celou rodinu není žádný med. Ač většinou očekávání a radost převažuje nad stresem, někdy je to dost vyvážené. Balení je jednou z položek, u které si většina rodičů dělá největší hlavu. Co všechno budeme potřebovat? Nezapomněl jsem na něco? Nejvyšší čas, aby se do balení zapojily i vaše děti. Poradíme, jak je to naučit.

Nejprve si pojďme vyjasnit jednu věc. To, že dítěti řeknete, aby si samo zabalilo, vám sice moc času neušetří. Ale je to investice do budoucna. Povzbudíte ho v samostatnosti, posílíte u něj smysl pro zodpovědnost, no a napříště? To už si zvládne zabalit samo. S menším dohledem samozřejmě.

Základem je správný kufr

Dítěti se do balení pustí s vervou, když od vás slavnostně obdrží svůj vlastní dětský kufr. Nejlepší jsou varianty na kolečkách, se kterými zvládne manipulovat i drobotina na prvním stupni. U mladších ratolestí není nutné, aby si zabalily celou krosnu. Začněte zvolna a klidně jim napoprvé dejte jen menší kufr na nějaké to oblečení a pár hraček. Co takhle kufr s jejich oblíbeným hrdinou? Cestovní kufry si pestrým designem v ničem nezadají s veselými školními aktovkami.  Pro více informací si přečtěte článek, jak vybrat dětský kufrjak vybrat dětský kufr.

Jestli se chystáte na dovolenou do zahraničí, není od věci naučit děti manipulovat s bezpečnostním zámkem. Pozor na to, aby si děti nenastavily PIN, na který si nevzpomenou. Na PIN se společně dohodněte, může jít třeba o rok narození atd. A také jim vysvětlete, jak je důležité, aby jejich kufr měl vlastní jmenovku. Když se ztratí, tak si snadno najde cestu zpátky.

Ulehčete si to

Proč si nepřipravit seznam věcí na dovolenouseznam věcí na dovolenou, podle kterého při balení pojedete? Můžete si ho vytisknout a připravit menší pracovní list. U každé kategorie věcí vyznačte kolonku, kam si bude dítě po splnění lepit samolepky nebo kreslit odrážky. A jakmile získá všechny body, odměníte ho.

Budete tak mít jistotu, že vaši nejmenší nic nevynechají a zároveň kontrolu i sami pro sebe, že jste na nic nezapomněli. Když seznam napíšete obecněji, dáte dětem možnost výběru – například 2 kusy trika s dlouhým rukávem, 2 plyšové kamarády. Ale jak se dítě rozhodne, to už jen na něm.

Seznam věcí na dovolenou pro dítě může vypadat například takto:

  • Oblečení: 2 ks trička s krátkým rukávem, 2 ks trička s dlouhým rukávem, kalhoty, kraťasy, mikina, větrová bunda
  • Spodní prádlo: 5 ks trenek, 5× ponožky
  • Plavky a velká osuška na pláž
  • Sluneční brýle, klobouček
  • Boty: sandále, přezuvky a kecky
  • Hygiena: kartáček na zuby, hřeben, ručník
  • Hračky: 1 plyšák, 2 autíčka, 2 postavičky
  • Šnorchl, brýle na potápění
  • Nabíječka na telefon

Starší děti si zvládnou samy zabalit i další hygienické a kosmetické potřeby, které jsou zvyklé využívat a které si chtějí vzít s sebou. U mladších dětí raději kosmetiku zabalte sami (opalovací krém, sprchový gel, dětský šampon, krém na běžné užití atd.). Do malého dětského kufru se rovněž pravděpodobně nevejdou osušky a ručníky. Zkrátka – experimentujte a uvidíte, co vám bude vyhovovat.

Důvěra je sice nade vše důležitá, ale přeci jen před odjezdem obsah dětského kufru zkontrolujte a ujistěte se, že si maličcí zabalili vše, co budou potřebovat na zimní či letní dovolenouletní dovolenou. Zabalit si podle seznamu zvládnou i menší děti, třeba okolo 7 let. Těm se ale snažte seznam co nejvíce zjednodušit a balení napoprvé udělejte raději s nimi. Příští rok, až od vás zase dostanou seznam, už budou vědět, co a jak.

Udělejte z povinnosti zábavu

Udělejte si z balení menší soutěž. Soutěž na rychlost není zrovna nejlepší nápad, jelikož ve spěchu se snadno zapomíná. Ovšem co takhle soutěž o nejlépe složené komínky v kufru? Nebo nejlepší výbavu na plavání, nejlepší výbavu na potápění atd? Řekněte dětem, ať vám ji připraví. Vy ji zhodnotíte (zkontrolujete, že nic nechybí), a potom ji zabalíte.

Nezapomínejte na odměny. Soutěž bez výhry za nic nestojí a příště už by se nemusel chtít nikdo zúčastnit. Nemusí jít nutně o sladkosti, ale třeba o nějakou drobnost jako jsou kreslící potřeby, album se samolepkami atd.

Zdroje info: samostatné-dite.cz, zena-in.cz, mamipa.cz, nejkufry.cz

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.