Jak se pěstuje pravá vanilka a jak se vyrábí ta syntetická. Detaily z historie i současnosti dokážou překvapit

vanilka

Jak se pěstuje pravá vanilka: Přípravu většiny sladkých jídel a moučníků si bez vanilky ani neumíme představit. Její sladká vůně při vaření nebo pečení provoní celý byt. Pravá vanilka je však jedním z nejdražších koření a tak ji často nahrazujeme vanilinem, její syntetickou náhražkou. A proč je pravá vanilka tak drahá?

Pěstování vanilky

Rostlina patří mezi orchideje a jmenuje se vanilkovník plocholistý (Vanilla planifolia), též vanilka plocholistá nebo vanilka pravá. Původně pochází z Mexika. Důvodem její vysoké ceny je skutečnost, že kvete pouze jednou za rok. Její květ rozkvete jen na jeden den, kdy musí dojít k opylení. Pokud by to bylo ponecháno na přírodě, příliš velká úroda by nebyla. Proto se vanilka na farmách opyluje ručně.

Dezert

Foto: Pixabay

Jak vzniká vanilka, jak ji znáte

Plodem vanilky je lusk dlouhý 6-10 cm, který je plný tisíců droboučkých černých semínek. Plody se trhají zelené a pak se ještě 9 měsíců fermentují a suší až do černa. Z lusku se používají právě aromatická semínka, ale celý lusk obsahuje vonné silice, takže po vyškrábnutí semínek jej můžete buď vložit do nádoby s cukrem, povařit v mléce na pudink a nebo jej usušit a poté rozmixovat či roztlouct v hmoždíři, smíchat s cukrem a používat jako vanilkový cukr. Koupíte jej samozřejmě i v obchodě.

Syntetický vanilín

Vanilín je nejdůležitější složkou vanilky, která jich ale obsahuje několik set. Vanilín lze vyrobit synteticky a to poměrně levně, protože se vyrábí například z odpadních surovin při výrobě celulózy nebo jiných látek nesrovnatelně levnějších než pravá vanilka. Míchá se potom s cukrem a prodává se jako vanilinový cukr. Jeho chuť se samozřejmě pravé vanilce jen blíží a ve větším množství může chutnat nahořkle. Jeho cena ale vanilku poráží na celé čáře.

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/jak-se-pestuje-vanilka-vs-jak-se-vyrabi-ta-synteticka, https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/vanilkovnik-plocholisty-vanilla-planifolia,

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.