Jak správně vybrat oblečení pro plesovou sezónu, když na pozvánce najdete názvy jako Coctail či Formal / Semi formal

Jak správně vybrat oblečení pro plesovou sezónu: Pokud si nejste jistí, jak se obléct na ples, který pořádá třeba váš oblíbený cestovatelský spolek, podívejte se do druhé části našeho návodu.

Cocktail

Tento dress code je uveden na pozvánkách na honosnější firemní večírky, oslavy narozenin či odpoledních svatebních zábavách. Příležitosti se konají v pozdním odpoledni, podvečer a večer.

Dámy využijí koktejlové šaty. Pod tím si představte tradiční malé černé. Můžete i odvážnější modely. Malé černé neznamenají pouze černou barvu. Šaty mají mít délku ke kolenům nebo něco málo nad. Můžete zvolit také společenské kalhoty nebo sukni a halenku. Můžete mít uzavřené lodičky nebo páskové střevíčky, ovšem vždy na podpatku. Alespoň nízkém. Doplňte vhodnou kabelkou či psaníčkem a výrazným šperkem.

Pánové to budou mít o poznání jednodušší. Tmavý nebo naopak světlý oblek. Pozor bílý ani černý oblek se na cocktail nenosí. Šněrovací polobotky či mokasíny, barevně sladěné ponožky jsou vhodnou obuví. Nyní využijete i úzkou kravatu, která může mít výrazný vzor.

Foto: Pixabay

Formal / Semi formal

Tento dress code obdržíte na pozvánce na zahradní párty, narozeninovou oslavu či svatbu.

Dámy se oblékají slavnostně, ale nikoliv vulgárně. Krátké délky, hluboké výstřihy či vysoké rozparky nejsou to pravé ořechové.

Pánové si na den mohou dovolit světlý oblek či tmavší oblek. Světlá košile a zajímavá kravata oblek vhodně doplní.

Svatba: Pokud volíte tento dress code na svatbu nebo oslavu tak dejte pozor. Největší faux pas je, když vypadáte lépe než nevěsta a ženich.

Půjčit nebo koupit

Dámy mají trochu obtížnou situaci. Není příliš vhodné chodit na plesy ve stejných šatech. To platí především u významných událostí. Řešením této situace je půjčovna. Mají velký výběr šatů od jednoduchých po bohatě zdobené jako pro princeznu. Návštěvu salónu nebo půjčovny nenechávejte na poslední chvíli. Mohlo by se stát, že nebudou mít vaši velikost nebo nebude mít z čeho vybrat.

Originální model vám zajistí pouze švadlena. Šaty budete mít na míru. Vezměte však v potaz, že kvalitní materiály něco stojí a kam poté šaty budete nosit.

Pánové si smoking skoro jistě půjčí v půjčovně a zároveň poradí s vhodným výběrem. Oblek má většina mužů ve skříni. Pokud ne není žádný problém si jej také vypůjčit nebo koupit. V tomto případě investujte do kvalitního oděvu nebo si oblek nechte ušít na míru.

Závěrem

Dodržování dress codu není vymahatelné, ale pokud se chcete vyhnout faux pas, je vhodné tyto zásady znát. Být za každých okolností extravagantní může být v konečném důsledku k vaší škodě. Být výjimečná žena nebo elegantní muž lze i pomocí vhodných neobvyklých doplňků, které daný dress code neporušují.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ples, https://www.idnes.cz/onadnes/moda/dress-code-dreskod-etiketa-black-tie-cocktail-business.A220823_115951_modni-trendy_syk, https://www.olomouc.cz/zpravy/clanek/Jak-se-obleknout-na-ples-aneb-Spolecenska-etiketa-v-malicku-31168

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.