Terchová pohled z výšky

Jánošíkova Terchová: Tipy na výlet

Krásná malá obec nedaleko Žiliny se proslavila především přítomností slavného slovenského zbojníka Jánošíka. Právě okolo něj se také točí všechno, co je zde k vidění. Vyrazit můžete na slavné Jánošíkovy diery anebo třeba k rozhledně, jež se nachází přímo nad Terchovou. My se v následujících řádcích zaměříme na možné tipy na výlety, které Terchová a okolí nabízí svým návštěvníkům. O faktu, že se dá dostat na zajímavá místa, není pochyb. Vydat se k nim můžete klidně i turistickým vláčkem, jež míří až do Vrátné doliny.

Terchová centrum

Nová rozhledna a socha Jánošíka

V roce 2015 byla dokončena stavba nové rozhledny, jež se nachází na kopci přímo nad obcí směrem na Žilinu. Pokud se sem vydáte, půjdete zpočátku po asfaltu a následně po jemně kamenité cesta. My jsme vyrazili i s kočárkem, nicméně cesta byla značně náročná a zpět při sjezdu i nebezpečná. Při výstupu se můžete podívat na zajímavé tabulky, jež jsou zde rozesety v rámci naučné přírodovědné stezky. Samotná rozhledna je kovovým kolosem. Kopec vyjdete za cca půl hodiny. Na druhé straně se nachází socha Jánošíka, kam se ale vydáte z jiného parkoviště po pěšině.

Rozhledna Terchová

Jánošíkovy diery

Milujete-li přírodní krásy, rozhodně nezapomeňte na slavné Jánošíkovy diery. Jedná se o soustavu soutěsek a kaňonů, která je protkána nádhernými vodopády. Krivánská Malá Fatra nabízí tyto skvosty při procházkách po žebřících a nejrůznějších stupačkách. Východiskem je pochopitelně Terchová, konkrétně místo u Bílého potoka. Navštívit můžete Dolné diery, Nové diery anebo Horné diery. Cesta vám bude trvat okolo 4,5 hodin, takže se pořádně vybavte na výlet.

Naučná stezka

Velký Kriváň jako povinnost

Nejvyšším vrcholem Malé Fatry je Veľký Kriváň s nadmořskou výškou 1 708,7 m n. m. Nachází se přímo na hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Je vynikajícím bodem pro rozhledy do okolí. Uvidíte sousední vrcholy Pekelník s nadmořskou výškou 1 609 m n. m. či Chleb s výškou 1 645,6 m n. m.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *