Jedete na Slovensko? Připravte se na solidní zdržení na hranicích

Kolona na hranicích

Fenomén nelegální migrace je bohužel zpět, respektive stále přetrvává. Česká vláda se podobně jako třeba ta rakouská rozhodla řešit situaci kontrolami na hranicích se Slovenskem. Nelegálních převaděčů je spousta a včasné odhalení migrantů vede k jejich urychlenému nasměrování tam, kam mají jít. Tak jako tak ale vznikají na hranicích kolony a je nutné se obrnit trpělivostí.

Osobní auta čekala až půl hodiny

Bohužel. Třeba včera v odpoledních hodinách se čekací doba osobních automobilů časově pohybovala mezi 10 až 35 minutami. Kamiony si klidně počkaly až 3 hodiny. Takovéto zdržení u většiny z nich velmi citelné. Některé vozy jsou kontrolovány poměrně podrobně, u jiných stačí řidiči ukázat doklady a může cestovat dál. Na hranicích Maďarska a Slovenska přitom žádné kontroly nejsou.

19 km dlouhé kolony

O takto dlouhých řadách informoval také generální tajemník sdružení Česmad Bohemia zastupujícího automobilové dopravce Vojtěch Hromíř. Ten pro portál iDnes řekl následující: „Jak se zdá, policie kontroluje každé auto, a to vyžaduje nějaký čas. Minulý týden jsme tam registrovali pěti-, šestihodinové fronty, někde až 19 kilometrů dlouhé.“ Hodina stání podle jeho odhadů může stát dopravce nějaké 2 000 korun, což určitě není úplně málo.

Zpoždění nabírají i autobusy

Bohužel. Situaci pro portál Lidovky.cz okomentoval mluvčí autobusového dopravce Flixbus Tomáš Beránek takto: „Situace na slovensko-české hranici se v minulém týdnu skutečně oproti týdnům předešlým výrazně změnila. Podle naší operativy se v současné době, zhruba od pondělí minulého týdne, zvýšilo zpoždění způsobené hraničními kontrolami z maximálních patnácti minut na 30 až 60 minut.“

Ideální je využít menších přechodů

Jednoznačně. Osobní automobily nemusí jezdit těmi největšími přechody, kde jsou zdlouhavě kontrolovaná nákladní auta. Třeba u vytíženého Lanžhotu je možné využít přechodu ne na D2, ale na staré silnici. Ten je primárně určen pro osobní auta a vše bude rychlejší. Sjedete na něj nějaké 2 kilometry před hranicí.

Zdroje info: https://www.mvcr.cz/clanek/znovuzavedeni-kontroly-na-hranicich-se-slovenskem.aspx

https://www.lidovky.cz/domov/cesko-slovensko-hranice-policie-kontroly-omezeni-kolony-hodiny-auto-autobus.A221031_182854_ln_domov_rkj?zdroj=top

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.