Altamira

Jeskyně Altamira: Po stopách pravěkých lidí

Chcete se vydat po stopách pravěkých lovců a sběračů? Pokud vás tato nejstarší doba láká, máte možnost vybrat si z mnohých zajímavých oblastí a nalezišť po celé Evropě. Ano, vyrazit můžete klidně i přímo do některého v České republice, nicméně notoricky známé lokality jako jeskyně Šipkau Štramberka anebo jeskyně Kůlna v Moravském krasu již příliš nelákají. I proto se vyplatí vyrazit do zahraničí. Konkrétně se zaměříme na Španělsko a nejznámější oblast, kterou představuje Kalábrie, respektive jeskyně Altamira.

Vstupte do paleolitu

Jedním z nejznámějších období pravěku je paleolit. Právě v této době již žili pravěcí hominidi, kteří uměli opracovávat kámen a bylo schopni se uživit lovem i sběrem. Altamira je jasným dokladem nejen stylu života těchto lidí, ale také jejich estetického cítění. Malby na stěnách jsou jen němými svědky toho, co všechno pralidé dokázali. Podívat se samozřejmě mohou návštěvníci také na archeologické vykopávky, jichž je tady k nalezení spousta. Duch dávných doba na vás dýchne v plném rozsahu.

Střípky z historie Altamiry

Jeskyně Altamira se nachází v Kantábrii v severní Španělsku. Konkrétně leží v sousedství Santillany del Mar. Nedaleko najdeme známé přístavní město Santander. K nálezu pravěkých maleb zde došlo již v roce 1879. Upozornil na ně místní lovec, kterému ale dlouhá léta nebyla věnována žádná pozornost. Až po jeho dlouholetém úsilí došlo k tomu, že se na místě začalo kopat a archeologové odkryly spousty dalších hmotných pramenu z doby mladšího paleolitu.

Unikátní nástěnné malby

V roce 1985 došlo k zapsání jeskyní Altamira do seznamu světového dědictví Unesco. V roce 2008 bylo navíc do tohoto seznamu ještě dopsáno dalších 17 jeskyní s nástěnnými malbami podobného charakteru. Severní Španělsko je tak nevyčerpatelnou studnicí pravěkého mění se vším všudy. Počítejte jen s tím, že vstoupit do jeskyně lze pouze jednou za týden. Může tak učinit pouze skupina minimálně 5 lidí.

 

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *