Lyžařská sezóna zahájena: kam vyrazit v ČR i zahraničí a jaké jsou aktuální podmínky?

Lanovka

Teploty v posledních týdnech poměrně klesly, a to je skvělá zpráva zejména pro milovníky zimních radovánek. Některé lyžařské areály jsou již v provozu a jiné zasněžují a připravují se propuknutí sezóny. V zahraničí již řada středisek rovněž funguje. Kam již lze v tomto období vyrazit za lyžovačkou a jaké jsou aktuální podmínky pro lyžaře?

V našich podmínkách zůstává v platnosti nařízení, které umožňuje využívání lyžařských středisek pouze osobám očkovaným či po prodělaném onemocnění v posledních 180 dnech. Doložení splnění podmínky je totiž mnohdy podmínky při koupi skipasu. S negativním testem ve skiareálech bohužel nepochodíte.

 

HoryFoto: Pixabay

 

České skiareály jsou již v provozu

V České republice je již v provozu řada skiareálů. Ty hlásí výborné podmínky, co se sněhu týče. Na některých místech je i několik desítek centimetrů přírodního sněhu. U nás byly v letošním roce jako první otevřeny sjezdovky na Černé hoře v Krkonoších. Postupně se přidávají i další střediska. V současné chvíli si tak můžete zalyžovat například i na Klínovci, Božím Daru či Železné Rudě. Vyrazit můžete třeba i do Jeseníků. Podmínky na našich horách jsou výtečné jak pro lyžaře, tak i pro běžkaře. Během víkendu skiareály přilákaly mnoho návštěvníků, kteří se nenechali odradit ani mrazivým počasím.

 

Lyžování v zahraničí: kde požadují očkování a kde stačí test?

V řadě evropských lyžařských středisek jsou v současné chvíli již naprosto ideální podmínky pro lyžování a další střediska se neustále přidávají. To samozřejmě láká lyžaře všech věkových kategorií z různých koutů Evropy. Kam můžete vyrazit a jaká jsou aktuálně platná nařízení? Nošení respirátorů na lanovkách a vlecích je shodně platné prakticky ve všech státech, výjimkou není ani Česká republika.

 

SjezdovkaFoto: Pixabay

 

Itálie

Itálie od návštěvníků lyžařských středisek vyžaduje očkování, které se prokazuje digitální certifikátem o očkování. Dalším požadavkem je vyplnění formuláře. Dobrou zprávou je, že děti, a to až do věku 18 let mohou v doprovodu rodičů cestovat bez omezení.

 

Německo

I v Německu je již v provozu řada skiareálů. Kromě povinnosti nošení respirátorů či omezení kapacity lyžařských středisek, je po návštěvnících rovněž požadováno prokázání bezinfekčnosti. Tu je možné prokázat certifikátem o očkování či prodělání onemocnění. Ve druhém případě je však nutné na řadě míst předložit i platný negativní test. V Německu se na mnoha místech podmínky liší, je proto vhodné si zjistit aktuální opatření pro konkrétní lyžařské středisko.

 

Francie

Ve Francii jsou pro návštěvníky podmínky výrazně benevolentnější. V tamějších skiareálech si tak mohou zimní radovánky užívat i návštěvníci, kteří se prokáží aktuálním negativním testem na covid, přičemž je uznávána varianta PCR i antigenního testu. Bez omezení mohou cestovat děti do 12 let. Standardně je povinná ochrana úst a dýchacích cest, kterou je možné zajistit i chirurgickou rouškou či speciálními nákrčníky.

 

Než vyrazíte na hory, zjistěte si aktuální informace

Pokud se rozhodnete vyrazit na hory, a to ať už u nás či do zahraničí, vždy si zjistěte aktuálně platná nařízení. To zejména proto, abyste nebyli nemile překvapeni případným novým opatřením. Podmínky se u nás i v mnohých státech samozřejmě mění podle vývoje epidemie.

 

 

Zdroj info: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ockovani-lyzari-mohou-na-svahy-v-italii-a-nemecku-ve-francii-staci-test/2127821

Zdroj info: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/na-klinovci-zacala-lyzarska-sezona-prijely-stovky-lyzaru/r~88e5a42a54f811eca7d80cc47ab5f122/

 

Náhledové foto: Pixabay

Ráda cestuji a o své zážitky se podělím i s vámi.