rodinna_dovolena_

Kam na rodinnou dovolenou v severních Čechách?

Nezapomenutelnou rodinnou dovolenou prožijete v nejsevernějším českém pohoří Jizerských hor. Obdivovat můžete panenskou přírodu, malebná údolí i horské vesničky s jejich roubenými chalupami.

Ještěd

Středobod Jizerských hor zvaný Ještěd se svým vysílačem špičkou tyčí do tyrkysové oblohy. Čistý vzduch a především úžasný výhled ze zdejšího vrcholu na okolní panoramata si vychutnáte, pokud vystoupáte klikatou cestou až k vrcholu dominanty zdejšího kraje. Existuje i možnost svezení lanovkou. Můžete se tak vydat na vrchol s malými dětmi nebo seniory. Jizerky nabízí ještě mnoho jiných výletních cílů, které vás rozhodně nadchnou. Navštívit můžete i ZOO Liberec.

Zámek Lemberk

Perlou raně barokní architektury je zámek Lemberk. Původně gotický hrad byl vystavěný ve 40. letech 13. století manželem sv. Zdislavy, panem Havlem z Lemberka. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a do dnešní barokní podoby mezi léty 1660 až 1680. Od roku 1726 byl v držení Gallasů a pak Clam-Gallasů až do roku 1945. Čeká vás jedinečná barokní štuková výzdoba, původní Zdislavina světnička, rytířský sál, černá kuchyně i původní clam-gallasovský apartmán z 19. století. Nezapomenutelný je i bajkový sál s kazetovým stropem z roku 1610.

Sloní kameny

Přírodní památka Sloní nebo Bílé kameny představuje osamocenou skupinku bělostných pískovcových skal, které svým zaoblením připomínají mohutné hřbety odpočívajících slonů. Můžete je také znát pod názvem Sloní skály nebo Zkamenělí sloni. Skály dosahují výšky až 20 m. V jejich stěnách vznikly vlivem vyvětrání méně odolných vrstev tvořených pískovcem oválné dutiny, menší jeskyně a skalní tunely. Kolem skal navíc prochází krásná naučná stezka Lužické a Žitavské hory.

Hrad Oybin

Romantická zřícenina hradu Oybin leží u našich německých sousedů. Je lákadlem pro návštěvníky Žitavských hor a nejvýznamnější památkou Horní Lužice. Hrad stojí na mohutné pískovcové stolové hoře ve výšce 514 m n. m. a vznikl jako strážní stanoviště stezky spojující Čechy s Lužicí. Hrad byl založen roku 1256. Majitelem byl Jindřich z Lipé, Jan Lucemburský i Karel IV. Do hradu se vchází po Jezdeckých schodech, pak do obytné věže pánů ze Zittau, kde je hradní muzeum. Císařský dům skýtá pohled na dvouposchoďovou zeď s okny s impozantním výhledem. Pozůstatky klášterního kostela jsou zčásti vytesané do skály, mají velká, klenutá a nádherně zdobená okna ze 13. století a je zde i křížová chodba k původnímu klášternímu hřbitovu s náhrobkem rytíře z roku 1550. Vzadu je vyhlídková restaurace ve švýcarském stylu.

Jítravský Dvorec a jeho okolí

Pro ubytování doporučujeme opravdu zdařilé apartmány kousek od Liberce v resortu Jítravský Dvorec, který je obklopen malebnou přírodou, pastvinami a lesy, kam můžete jít na procházku, projížďku na kole nebo si udělat vyjížďku na koních. Hotel se pyšní krásnými wellness prostory, kde jsou masáže, sauna, venkovní odpočinková zóna, vířivka i zimní skandinávská káď. Jítravský Dvorec nabízí vlastní tenisové kurty, dětské mini hřiště, půjčovnu koli venkovních her, jedinečnou restauraci s produkty ze zdejší BIO farmy, výtečné pivo i unikátní vinný sklep s posezením.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *