sopka

Kam se u nás vydat za bahenními sopkami

Dnes vás chceme pozvat do přírodní rezervace Soos u Františkových lázní. Tento nezvyklý název pochází z chebské nářečí a znamená prostě a jednoduše močál. A právě bahno tu na povrch vyvěrá skrze jedinečné bahenní sopky alias mofaty. To však rozhodně není jediná zajímavost, na kterou tu narazíte.

Rašeliniště, unikátní flóra a fauna, slaniska, více než 300 druhů motýlů, naučná stezka, expozice s dinosaury a dalšími pravěkými tvory – bylo by těžké najednou vyjmenovat všechny úžasné dílky skládačky, které tvoří Soos a její okolí. Pojďme se tedy na některé z nich podívat o něco podrobněji.

Do nitra rezervace po dřevěných chodníčcích

Celou trasou vás provede naučná stezka o délce dvou kilometrů, z čehož okolo 1200 metrů urazíte po dřevěných mostech a chodníčcích. Je to nezbytné – jen tak se můžete dostat téměř na dosah bahenním sopkám nebo vyvěrajícím minerálním pramenům, kterých je na území rezervace asi 200.

Jde však o zvláštní sopky – vyvěrají totiž suchý CO2 a jejich teplota nepřesáhne 100 °C. A překvapí vás i nejznámější minerální Císařský pramen s teplotu mezi 14-18 °C. Můžete se z něj i napít, ale vzhledem k přítomnosti oxidů železa a dalších minerálů nevypadá právě vábně. Navíc pramen není dobře udržovaný, takže k ochutnání zláká jen nemnohé.

Do muzea za dinosaury a Zdeňkem Burianem

A až se zotavíte po dvouhodinové procházce rezervací, nezapomeňte zamířit i do blízkého muzea s expozicí Historie země. Čekají tu na vás modely dinosaurů a dalších zvířat mnohdy v životní velikosti, stejně jako velkoprostorové reprodukce obrazů jednoho z našich nejslavnějších malířů. Nechybí samozřejmě ani četné zkameněliny a další nálezy z okolí.

A kdyby vám to přece nestačilo, najdete v blízkosti i ornitologické muzeum, zoo koutek, daňčí oboru a samozřejmě i odpočinkovou zónu s občerstvením!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *