Langoš

Kde mají nejlepší langoše? No přece v Szentendre

Tedy, alespoň se to říká. Ale to rozhodně není jediný důvod, proč maďarský skanzen a ráj umělců v jednom navštívit. Díky své poloze si po celý rok dopřává opravdu hojnou porci sluníčka a dovolí vám seznámit se s lidovými zvyky i místními umělci.

Szentendre najdeme v severním Maďarsku, na Dunaji, asi 20 kilometrů od Budapešti. Říká se o něm, že má středomořskou atmosféru. Příjemné mikroklima, nábřeží Dunaje pulzující životem, jedinečná umělecká bohémská atmosféra a doopravdy stylová červená a oranžová dlažba, dominující krajině. Už chápete?

Největší atrakce Maďarska – Szentendre

Nejspíš i díky tomu mnoho turistických průvodců tvrdí, že jde o jedno z nejkrásnějších měst nejen v Maďarsku, ale i střední Evropě. Umístění v blízkosti hlavního města pak plní jeho romantické úzké uličky o víkendech velkým množstvím Maďarů. Ale nenechte se mýlit, v Szentendre žije i velmi početná srbská menšina.

Na výpravě za historií

Historické městské centrum, obklopené činžovními domy se žlutými fasádami, miniaturní židovskou čtvrtí a atraktivním bulvárem u řeky, je bezesporu největším lákadlem města. O svátcích a slavnostech tu můžete obdivovat tradiční maďarská řemesla (např. košíkářství, tkaní, hrnčířství apod.) nebo ukázky lidových tanců, v běžný pracovní den si pak pod barevnými deštníky můžete objednat proslulý langoš – údajně nejlepší v Maďarsku

A kam si zajít pro dezert? Zamiřte do cukrárny s čokoládovou fontánou, nacházející se v blízkosti muzea marcipánu (rozhodně také stojí za návštěvu). Nese jméno Édeni Édességek Boltja a nabídnou vám tu třeba ručně dělané čokoládové pralinky.

Ale pro sladkou tečku celého výletu si můžete zajít i do místních parků nebo si užít báječný panoramatický výhled na celé město z vrcholu kopce Szamár-hegy.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *