bonsaj

Kde najdete největší a nejstarší bonsaj centrum v ČR

Pokud tipujete Prahu nebo jiné velké město, pak jste docela na omylu. Tento zajímavý objekt k návštěvě leží asi 12 kilometrů od Hradce králové v malé obci Libčany. Přístupný je zdarma a na své si přijdou nejmenší děti i milovníci asijské exotiky.

Bonsaj centrum Libčany bylo založeno v roce 1976 a to přímo mezi okolní vesnickou zástavbou. Vede k němu jen několik nenápadných ukazatelů, takže pokud nevíte, co hledat, dorazíte sem spíše náhodou. Je třeba zajet hluboko mezi domy do křivolakých uliček, ale tahle cesta bude rozhodně stát za to.

Vítejte v Bonsaj centru Libčany

Do Bonsaj centra Libčany se vstupuje přes velkou prosklenou halu, rozdělenou na prodejní část a skleník. Skleník je prodejní, takže naprostou většinu jeho vnitřních prostor zabírají bonsaje nejrůznějších velikostí, určené k prodeji. Ovšem velké a staré kusy mnohdy kvetou nebo plodí, takže je tu vždy co obdivovat. A budete-li mít štěstí, pobaví vás i mluvící papoušek.

Každou druhou sobotu v měsíci se tu pak konají semenáře na nejrůznější témata. Vstup je opět zdarma a pro výuku slouží menší zázemí skleníku,takže tu s trochou štěstí ve správný čas můžete narazit i na skupinky zvídavých zájemců.

Velká japonská zahrada jako hlavní lákadlo

Východ ze skleníku míří přímo do velké japonské zahrady. Její převážnou část opět zabírají bonsaje nejrůznějších velikostí (celkem jich tu najdete okolo 10 000). Můžete mezi nimi najít i tu nejstarší – jasmín pomerančový, blížící se stáří 330 let.

Cesta, odbočující vlevo, vás dovede k menší kamenné nádrží s KOI kapry. Velké jezero se nachází nahoře. Předtím však minete zenovou suchou zahradu s posezením nebo zoo koutek, kde si mohou děti pohrát třeba s morčaty nebo obdivovat drobné křepelky nebo veverky.

V nejvyšším patře zahrady stojí také nádherný japonský altán s lucernami, kde je možné si v klidu posedět při čaji či kávě. A abychom nezapomněli, KOI kapry v jezírcích můžete nakrmit díky okolním automatům na rybí granule. Jde o skvělou aktivitu nejen pro děti.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *