Víte, kam se vypravit za nejkrásnějším moravským mostem?

Říká se mu také malý moravský Karlův most a spojuje břehy řeky Oslavy v Náměšti nad Oslavou. Dnes si procházku po něm můžete užít zcela nerušeně, protože hlavní tah vede už několik desítek let jinudy. Společnost vám bude dělat hned 20 soch andělů a světců.

Přes řeku se tento skvost mezi mosty klene v délce 62 metrů. Chlubit se pak může šířkou osmi metrů. Vypadá majestátně, ať už se na něj díváte z jakékoliv strany a pohodlně po něm můžete projít až k budově zámku. Je barokní a patří k nejstarším na Moravě.

Náměšť nad Oslavou

Čím se můžete na místě pokochat

Provázet vás budou především archandělé, jejich plastiky nad vámi rozepnou svá ochranná křídla. Koneckonců nejspíš právě proto sem byli umístěni. Jako ochrana mostu a symbol síly. Můžete tu najít Rafaela, Michaela nebo třeba Gabriela. A skvělou společnost jim dělají sochy světců na mostních pilířích. Je jich celkem osm, rozmístěných do dvojic, jež jsou vždy obráceny tváří k sobě. V zásadě odrážejí nejoblíbenější světce své doby, takže tu najdete mimo jiné i svatou Annu, svatého Prokopa nebo svatého Jana Nepomuckého.

Kdo vlastně malý moravský Karlův most ozdobil?

Ještě donedávna se mělo za to (a v mnohých knihách to také dodnes najdete napsáno), že autorem veškeré sochařské výzdoby byl známý sochař Josef Winterhalter. Ovšem podrobnější studie jednotlivých námětů odhalila, že se přímo podílel jen na osmi plastikách. Ty ostatní jsou díly místních umělců, z nichž většinu už bohužel dohledat nelze. To však mostu v žádném případě neubírá na zajímavosti ani atraktivnosti.

Nechte se pozvat na malou procházku

Přes most dojdete po několika málo minutách až do poměrně malého historického centra s náměstím a odtud až k samotnému zámku. Nenechte se mýlit jeho vzhledem, vybavení interiérů vás příjemně překvapí. Jeho návštěvu tak rozhodně doporučujeme.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.