modra jeskyne

Nebýt Modré jeskyně, nezavítal by na ostrůvek Biševo nejspíš nikdo

Ještě donedávna to na chorvatském ostrůvku Biševo vypadalo jako na nějakém zapomenutém ráji. Trvalých obyvatel tu bylo poskrovnu (poslední sčítání hovoří o jedenácti) a čas od času se zastavilo jen pár vytrvalých rybářů. Vše však změnil jeden spisovatel…

Slovinský spisovatel Mate Dolens nejspíš netušil, co svými prózami mezi lidmi způsobí. Zatímco on líčí jen šest kilometrů čtverečních velký ostrůvek Biševo jako nádherné a klidné místo, zážitky z letní sezóny něčemu takovému vůbec neodpovídají.

Vzhůru za Modrou jeskyní

I když je Biševo tak malé, najít tu můžete hned 14 jeskyní. Ani to by sem však zvědavé davy nepřilákalo, nebýt té nejznámější – Modré. Je poměrně velké (31×18 metrů). Vplout sem můžete na lodičce a přitom pozorovat sluneční parky, pronikající dovnitř skrze malý otvor. To, spolu s jejich lomem o hladinu moře, vytváří jedinečný efekt modro-šedého přítmí. Nejlépe je tento jev pozorovatelný mezi 10.-12. hodinou dopolední. A jezdí sem za ní výletní lodě plné turistů.

Náš tip: Pokud vám jde především o cenu, vsaďte na cestovní agentury, působící v nedalekém Komiži. Z Hvaru, Starého Gradu nebo Splitu zaplatíte citelně více.

Do jeskyně se dá dostat pouze na malých člunech a vstupné je zpoplatněno. Nevyužijete-li služeb agentury, zkuste si domluvit dobrou cenu u některého z místních rybářů. Rád vás dovnitř zaveze.

Historie Biševa začala už v 11. století

Tehdy to byl vybudován benediktinský klášter, jehož pozůstatky tu lze obdivovat dones. A přilehlý kostel sv. Silvestra se dochoval v plné parádě. Kromě něj toho však ostrov už moc nenabízí. Někteří obyvatelé se sice trochu adaptovali na turistický ruch a v jejich skromných domácnostech přeměněných na kavárny, si můžete dát něco dobrého na zub nebo zakoupit zajímavý suvenýr, ale to je víceméně vše. Není tu vodovodní řád ani čistička odpadních vod.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *