Do města, které založila princezna Zubejda – Kášán

Možná vás to překvapí, ale tahle princezna opravdu existovala. Nejde o fantazii Karla Čapka, ale o manželku chalífy Harúna ar-Rašída, kterého můžete znát z pohádek tisíce a jedné noci. A právě ona podle legendy založila perský (dnes vlastně íránský) Kášán, kam se dnes vydáme.

Je s podivem, kolik turistů tohle místo jen bez zájmu míjí. A přitom leží na poměrně pěkném místě – zhruba v polovině cesty mezi Teheránem a Esfahánem. A opravdu má co nabídnout – zejména kupecké paláce se rozhodně nedají přehlédnout.

Kášán – klenot perské architektury

Za dob dynastie saffíjovců proslul Kášán koberci, keramikou a hedvábím. A toto zboží je zde k dostání i dnes, stačí navštívit některé z hojných tržišť. Dobře se tu najíte, ovšem o cenách ke potřeba smlouvat- stejně jako prakticky všude v arabském světě.

Hned potom se můžete vydat do mešity a medresy Ághá Bozorg. Je opravdu velká, dvoupatrová – postavená v roce 1180 architektem Ustad Ali Maryamem. Proslavila ho natolik, že se mu později zakázky jen hrnuly.

Za kupeckými paláci

V Kášánu je jich opravdu hodně, ne všechny jsou však veřejnosti přístupné. Za zmínku stojí rozhodně dva, u nichž se vyplatí nakouknout alespoň letmo dovnitř: Cháne-e Abbásín a Cháne-e Tabatabájí.

Cháne-e Tabatabájí vlastnili původně obchodníci s koberci a na jeho výzdobě je to znát. Malby, fresky, bohatě zdobené fasády… prohlédnout si můžete hlavní dvůr, zvaný „selám“ a část soukromých místností „harám.“

Cháne-e Abbásín patřil rodině Abbásínů a je nejstarší, který v Kášánu najdete – byl postaven už na konci 18. století. Budou vás fascinovat třeba sklíčka na stropech ve všech místnostech, jež měla v noci násobit světlo svíček. A s trochou štěstí narazíte i na tajné únikové východy – zkrátka arabská romantika se vším všudy.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.