Povinné bakšišné při příletu do Egypta – víme, jak je to s ním doopravdy

Takový požadavek vás od cestovní kanceláře může leckdy nepříjemně překvapit. Její manažer bude tvrdit, že ještě před ubytování na hotelu musíte zaplatit pevně stanovenou částku (tzv. bakšišné), která bude později rozdělena mezi personál na hotelu a vy tak nebudete muset už nic dalšího platit.

Jde o jednu z nejkřivějších lží, které se v tomto oboru kdy vyskytla. Čest výjimkám. Ovšem v naprosté většině případů se o oněch dvacet dolarů, které si na vás zástupce cestovní kanceláře vyžádá, rozdělí majitel cestovní kanceláře, hoteliér a případně ještě najatý místní partner. Personál z nich neuvidí vůbec nic.

Jak je to vlastně s bakšišem

Možná vás to překvapí, ale žebrají tu o něj už malé děti. Třeba popadnou vaše zavazadlo a podají vám ho ze země do ruky. A chtějí odměnu. Nepřistupujte na tuhle špinavou hru a nic jim nedávejte. Obchod s bakšišem je totiž v Egyptě (a víceméně i všude jinde) organizován dospělými a malí černoocí hoši stejně všechny peníze odevzdají svým „nadřízeným.“

Nejde tedy přilepšenou na lízátko, ale o tvrdý business. Naopak pro personál hotelů nebo veřejných služeb jde často o doslova existenční otázku. Platy v Egyptě jsou totiž tak nízké, že základní mzda bez bakšiše rodinu zkrátka neuživí. Na druhou stranu nemusí jít o nijak horentní sumy. Pár piastrů stačí..

Kdy bakšiš dávat a kdy ne

Pokud se úspěšně vyhnete placení „bakšišného“ neznamená to, že teď jste úplně za vodou. Samozřejmě, není povinný, ale na druhou stranu bez něj od personálu ochotu ani příjemné chování neočekávejte. A přitom nejde o nijak drahý luxus. Stačí si připravit na den asi 200 Kč v librách a piastrech a budete mít vystaráno. Jde jen o nevýznamnou sumu v porovnání s jinými náklady vašeho výletu. Vyplatí s tedy počítat s ní dopředu.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

3 komentáře

 1. Kdo asi? Odpovědět

  Ho:no, takže podle rady tohohle dementního článku si na 10 dní v egyptu mám připravit další 2000 Kč ?? Nejsou ochotni za to co zaplatím cestovce poskytnout kvalitní službu? Dobře tak jezdím jinam a navíc se nemusím obtěžovat koukáním na muslimy a žebrající pakáž.

 2. Josef Odpovědět

  NESKUTEČNÉ !!!!
  „Povinné bakšišné“ ??????
  Nepotřebuji, aby mi někdo podal můj vlastní kufr, nepotřebuji, ab mi někdo ZA BAKŠIŠ podržel dveře, nepotřebuji, aby mi někdo otevřel pokoj a následně natahoval pazouru…..
  NASRAT ! !!!! Bakšiš je cosi, kvůli čemu do těchto destinací NIKDY NEPOJEDU !!!
  Vyprávěl mi známý : vystoupil a autobusu, z ramene mu nějaký zmetek strhnul brašnu s fotákem, odnesl 10m ke vchodu do hotelu a už řval : BAKŠIŠ !!! Nakopal bych mu prdel a ne bakšíš !!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *