egypt-1744581_1280

Povinné bakšišné při příletu do Egypta – víme, jak je to s ním doopravdy

Takový požadavek vás od cestovní kanceláře může leckdy nepříjemně překvapit. Její manažer bude tvrdit, že ještě před ubytování na hotelu musíte zaplatit pevně stanovenou částku (tzv. bakšišné), která bude později rozdělena mezi personál na hotelu a vy tak nebudete muset už nic dalšího platit.

Jde o jednu z nejkřivějších lží, které se v tomto oboru kdy vyskytla. Čest výjimkám. Ovšem v naprosté většině případů se o oněch dvacet dolarů, které si na vás zástupce cestovní kanceláře vyžádá, rozdělí majitel cestovní kanceláře, hoteliér a případně ještě najatý místní partner. Personál z nich neuvidí vůbec nic.

Jak je to vlastně s bakšišem

Možná vás to překvapí, ale žebrají tu o něj už malé děti. Třeba popadnou vaše zavazadlo a podají vám ho ze země do ruky. A chtějí odměnu. Nepřistupujte na tuhle špinavou hru a nic jim nedávejte. Obchod s bakšišem je totiž v Egyptě (a víceméně i všude jinde) organizován dospělými a malí černoocí hoši stejně všechny peníze odevzdají svým „nadřízeným.“

Nejde tedy přilepšenou na lízátko, ale o tvrdý business. Naopak pro personál hotelů nebo veřejných služeb jde často o doslova existenční otázku. Platy v Egyptě jsou totiž tak nízké, že základní mzda bez bakšiše rodinu zkrátka neuživí. Na druhou stranu nemusí jít o nijak horentní sumy. Pár piastrů stačí..

Kdy bakšiš dávat a kdy ne

Pokud se úspěšně vyhnete placení „bakšišného“ neznamená to, že teď jste úplně za vodou. Samozřejmě, není povinný, ale na druhou stranu bez něj od personálu ochotu ani příjemné chování neočekávejte. A přitom nejde o nijak drahý luxus. Stačí si připravit na den asi 200 Kč v librách a piastrech a budete mít vystaráno. Jde jen o nevýznamnou sumu v porovnání s jinými náklady vašeho výletu. Vyplatí s tedy počítat s ní dopředu.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

8 komentářů

 1. Kdo asi? Odpovědět

  Ho:no, takže podle rady tohohle dementního článku si na 10 dní v egyptu mám připravit další 2000 Kč ?? Nejsou ochotni za to co zaplatím cestovce poskytnout kvalitní službu? Dobře tak jezdím jinam a navíc se nemusím obtěžovat koukáním na muslimy a žebrající pakáž.

 2. Josef Odpovědět

  NESKUTEČNÉ !!!!
  „Povinné bakšišné“ ??????
  Nepotřebuji, aby mi někdo podal můj vlastní kufr, nepotřebuji, ab mi někdo ZA BAKŠIŠ podržel dveře, nepotřebuji, aby mi někdo otevřel pokoj a následně natahoval pazouru…..
  NASRAT ! !!!! Bakšiš je cosi, kvůli čemu do těchto destinací NIKDY NEPOJEDU !!!
  Vyprávěl mi známý : vystoupil a autobusu, z ramene mu nějaký zmetek strhnul brašnu s fotákem, odnesl 10m ke vchodu do hotelu a už řval : BAKŠIŠ !!! Nakopal bych mu prdel a ne bakšíš !!!!

  1. Musketer Odpovědět

   Josefe, problém je v tom, že ten zmetek vykonal nějakou (i když zbytečnou a nechtěnou práci a za tu mu náleží odměna. Místní policie bude na straně toho zmetka ) Dobrá rada pro Vás, pokud nechcete dávat bakšiš -nenechat si nic vytrhnout z ruky a zavazadla si hlídat a každého od nich odhánět. Já byl v Arábii asi 20x v bohatých i chudých zemích….Těch 200,- Kč na den jak článek píše je nesmysl. V hotelu stačí dát na postel 1 US dolar / den ( cca 20,- Kč ) a máte uklizeno a klid.

  1. Musketer Odpovědět

   Ano, otravovat Vás budou pořád. Staří i mladí, protože v bělochovi vidí boháče a chodící peněženku. Musíte se obrnit a nevšímat si toho. Ne každý to však dokáže.

 3. Jiří Odpovědět

  Totální nesmysl. Kde to ta Šrámčíková viděla ? Byl jsem v Egyptě více jak desetkrát a takové bakšišné se dohodou vybralo pouze jednou – na lodní výpravě po Nilu. O existenci určitého cestovkou posvěceného poplatku ale vím – obratně to zakalkulovávají jako poplatek za zprostředkování víza. Na tohle se bohužel chytně nejvíce turistů, kteří si neuvědomé že „napravo“ je přepážka kde se vízum prodá za čistých 25USD a „nalevo“ je přepážka překupníka který si naúčtuje přirážku za donesení z té přepážky „napravo“ (umístění píšu podle letiště Hurghada).
  Dávat v hotelu v přepočtu 200Kč jako bakšiš je naprosto debilní nápad, ničí to trh a znehodnocuje to peníze. Pak se nelze divit, že se turistům prodává zboží v kurzu 1 LE = 1 EUR (kdo neví jaký poměr je ve skutečnosti ať si to najde).

 4. Yarda Odpovědět

  Četl jsem v jedno knížce od H & Z, že se ubytovali v nějakém odlehlém koutě, aby tam zpracovali nějaké písemnosti, ale že je tam otravovali místní parchanti, dokonce doprovázeli matinkou a křičeli „BAKŠIŠ“, tak jednou, když se blížili, oni dva k nim natáhli ruce a začali křičet „BAKŠIŠ“. A prý pak měli pokoj.
  😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *