gau

Vše pro obdivovatele Antonia Gaudího – kam za ním vyrazit

Milujete svébytný ráz jeho architektury? Pak by se do vašeho itineráře rozhodně měla dostat Barcelona. A rozhodne nemusí jít jen o slavný (a dosud nedokončený) chrám Sagrada Familia. Máme další skvělé tipy, které se rozhodně nevyplatí minout.

Casa Vincens

Tento nádherný dům v vznikal v letech 1884-1885 a šlo o první větší Gaudího projekt. Objednavatelem byli bohatí manželé, jež své jmění získali díky své továrně na keramiku. A právě tento aspekt jejich života se doráží v bohatě zdobené fasádě budovy s květinovým či šachovnicovým vzorem.

Park Güell

Sloupořadí tu připomíná stromy, parkové záhony potoky lávy – zkrátka park, kde Gaudí barevnou i tvarovou hravostí rozhodně nešetřil. Typické jsou pro něj rozsáhlé plochy z barevných glazovaných střepů a skla. V parku najdete také dům Antonia Gaudího, dnes přeměněný na muzeum.

Krypta Colònia Güell

Původně mělo jít o celý kostel, Gaudí však stihl dokončit právě jen kryptu, zbudovanou na objednávku hraběte Güella. Vypadá impozantně a můžeme na ní obdivovat například typické parabolické oblouky nebo šikmé pilíře.

El Drac de Gaudí at Finca Güell

Že vám tato památka nic neříká? Nepatří právě k nejznámější, ale to jí na kráse neubírá. Najdete ji v rezidenční čtvrti Pedralbes a jejím charakteristickým poznávacím znamením je velká kovová brána s motivem draka. Původně mělo jít o součást statku Gaudího mecenáše Eusebia Güella. Dnes je v soukromém vlastnictví, nahlédnout do ní můžete alespoň přes kovový plot.

La Pederea

Ještě předtím, než všechny svoje síly vrhl do chrámu Sagrada Familia, postavil Gaudí svůj poslední projekt – dům La Pedera. Pokoušel se v jeho případě vyhnout všem rovným liniím, ve snaze napodobit vzhled skály, erodované větrem a mořem. Střechu navíc zdobí opravdu zvláštně tvarované komíny.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *