Kostelec nad Orlicí jako centrum her. Vidět tu můžete i skutečné unikáty

Když se řekne Kostelec nad Orlicí, pak si většina lidí vybaví určitě Nový zámek. Dále pak údolí Divoké Orlice, podhůří Orlických hor a také několik blízkých zámků. Velmi blízko je třeba ten v Doudlebech nad Orlicí nebo v Častolovicích.

Největším lákadlem je však určitě místní Nový zámek, což je nádherná empírová stavba vyrůstající v krásném anglickém parku. Ne náhodou tak připomíná letohrádek Kinských v Praze. Čeká tu na vás prohlídková trasa, jež vás seznámí s životem v biedermeieru, ale také známá Galerie Kinský a nápaditá expozici z větší části věnovaná historii města. To však ještě není vše.

Divadelní svět jak ho neznáte

Zámecké imaginárium 2022: (ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se totiž s letošní sezónou také vrací do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Tuto unikátní instalaci najdete v prvním patře Nového zámku. A je vystavěna tak, že zve ke hře děti i dospělé. Navštívit ji můžete od 1. dubna do 30. října tohoto roku.

Foto: Protext

A jak vlastně expozice vznikala? Původní záměr byl jasný. Virtuální realita je sice základem umění moderní doby, ale sama o sobě neumí zprostředkovat zážitky pro všechny naše smysly. Neumožňuje se předmětů dotýkat, cítit teplo a vůně ani strukturu materiálu. A právě takové vjemy nabídne letošní výstava, kde se zabydleli výtvarníci spřátelení s Divadlem bratří Formanů.

Výstava nazvaná Zámecké imaginárium nepochybně osloví bezprostřední svět dětí, ale i i dospělé. Společně s nimi se instalovaných artefaktů totiž mohou nejen dotýkat, ale dokonce si s nimi i hrát. A na co se můžete těšit? Pět set metrů čtverečních Galerie Kinský výtvarníci proměnili ve fantaskní a poetický svět divadelního a loutkového divadla. Jde o působivý prostor, v němž se prolíná umělecké řemeslo s představivostí vystavujících tvůrců. A to byste si určitě neměli nechat ujít.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Zámecké imaginárium 2022: (ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.