Thomas Cook

Krach Thomase Cooka: Zdvižený prst i pro Čechy

V podstatě nejstarší a také jedna z největších cestovních kanceláří to dopracovala až ke krachu. Cestovka Thomas Cook měla už delší dobu finanční problémy, nicméně ke krachu došlo až nyní. Služeb této společnosti využívalo více než 19 milionů lidí za rok a mnozí ostatně také uvízli v nejrůznějších lokalitách. O jakou cestovku se vlastně jednalo? Co bude s jejím majetkem? Jde o varování i pro Čechy? Přesně na tyto tři otázky odpovíme v následujících řádcích.

Malý medailonek CK Thomas Cook

K založení nejstarší cestovní kanceláře na světě došlo již 5. července 1841. Za vším stál babtistický kněz Thomas Cook, který zorganizoval první společnost cestu vlakem pro 500 lidí mířících na schůzku abstinentů z Leicesteru do Loughborough. O 4 roky později už připravil standardní zájezd do Liverpoolu a poté už okružní cestu po celém starém kontinentu. Jeho základním krédem bylo, že by člověk neměl pít, ale za to cestovat a poznávat nová místa. Nyní lidé poznávat místa mohou, ale už bez této cestovky…

Thomas Cook

Obrovský majetek

Společnost Thomas Cook disponuje opravdu velkým množstvím majetku. Letadla, součástky a mnohé další vybavení má hodnotu 553 milionů liber, což činí v přepočtu na koruny 16,2 miliardy korun. Jen v hotovosti firma disponovala celkem 688 miliony liber, což dělá cca 20,1 miliardy korun. Nehmotný majetek, o nějž přišla, byl vyčíslen na 1,96 miliardy liber, tedy 57,4 milionů korun.

Co stálo za krachem Thomase Cooka?

Důvodů nešťastného konce společnosti Thomas Cook bylo pochopitelně více. V první řadě se na něm podílel nástup společností nabízejících levné ubytování. Jde třeba o Airbnb a podobné. O komplexní balíčky tedy přestal být takový zájem. Situaci rozhodně nepomohl také brexit, jenž se neustále chystá. Jinak je třeba také jmenovat obchodní válku mezi Čínou a USA. Pro ostatní cestovní kanceláře včetně těch tuzemských jde o velké varování. Ani koncern mající velký majetek tak nemusí být zárukou jistoty. I tuzemští cestovatelé už čím dál tím častěji využívají služeb online cestovek a levného ubytování. Opakovat se tedy může něco podobného i u jiných cestovních kanceláří. Výběr by měl být tedy obezřetný a určitě nelze zapomenout ani na pojištění dovolené.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *