Město Rakovník se na vás těší. O posledním říjnovém víkendu tu zažijete rekonstrukci dobytí kostela sv. Jiljí

Blíží se podzimní prázdniny a děti se už určitě těší, jak si na chvíli odpočinou od školních povinností. Meteorologové slibují slunečné a teplé počasí, jaké tu bylo naposledy před šedesáti lety. Bundy budete moct nechat doma a vystačíte si jen s tričkem a mikinou, pokud bude venku slibovaných 19 °C. Bylo by škoda sedět doma a nevyužít hezkých dnů k výletům. Vypravte se třeba do Rakovníka, kde na víkend chystají zajímavou akci. Kromě ní se můžete ve městě potěšit pohledem na jeho historické pamětihodnosti.

Zajímavá místa v okolí Rakovníka

Z Rakovníka je to do Praha zhruba čtyřicet kilometrů a do Plzně pětačtyřicet. Město leží nedaleko Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, takže místní mají kam chodit na výlety do přírody. Jen necelých devět kilometrů od Rakovníka narazíte na moderní rozhlednu na Senecké hoře. Kousek od rozhledny leží obec Pavlíkov a v ní je Muzeum veteránů a jeho expozice historických motorek české i zahraniční výroby.

Bije-li vaše srdce pro železnici a její technické památky, tak rozhodně zajeďte do obce Lužná, kde se nachází největší železniční muzeum v Česku. Najdete ho v bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v železniční stanici Lužná u Rakovníka.

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka. Foto autor: Dezidor; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_muzeum_Lu%C5%BEn%C3%A1_u_Rakovn%C3%ADka_(166).jpg

U Lužné také stojí zbytky zaniklého hradu Hlavačov na stejnojmenném kopci. Najdete tu už jen valy a příkopy. A když se vyvede počasí, tak i hezkou krajinu okolo. Před dávnými lety tu původně stávalo pravěké sídliště halštatské kultury.

Co navštívit v Rakovníku

I v samotném Rakovníku na vás čekají pěkné zážitky. Jsou tu dvě gotické brány původního středověkého opevnění města. Jmenují se Pražská a Vysoká. Působivé je zejména městské centrum na Husově náměstí s barokní radnicí, kostel svatého Bartoloměje na Žižkově náměstí, dvě historické dřevěné zvonice. Nedaleko Pražské brány stojí Muzeum T.G.M, kde se seznámíte s historií Rakovníka i expozicí ženských lidových oděvů na Rakovnicku.

Nenechte si ujít rakovnickou rekonstrukci dobytí kostela sv. Jiljí

Ve dnech 29. a 30. října 2022 se na rakovnickém letišti uskuteční volná rekonstrukce dobytí kostela sv. Jiljí na západním předměstí Rakovníka, které se uskutečnilo 1. listopadu 1620 a mělo přímý vliv na pozdější bitvu na Bílé hoře. Střetla tu vojska českých stavů s císařskými vojáky, kteří postupovali od Plzně. Špatné počasí, nevyplacený žold a bloudící oddíl s proviantem měly negativní vliv na žoldnéře českých stavů. Vlastně je připravily o poslední vůli k boji. Není pak divu, že bitva na Bílé hoře dopadla tak neslavně pro české stavovské povstání. Co bylo po ní, si možná vzpomínáte z hodin dějepisu.

Pro návštěvníky je na rakovnickém letišti připravena ukázka dobového vojenského tábora, vojenského výcviku. Dobovou atmosféru podpoří hudba i tanec a také občerstvení s dobovými specialitami.

Zdroj: https://1620.cz/?part=article&view=article&name=cesta-k-porazce-2022; https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakovn%C3%ADk#Pam%C4%9Btihodnosti

Pražská brána v Rakovníku. Náhledové foto autor: Aktron; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rakovn%C3%ADk,_kostel_a_pra%C5%BEsk%C3%A1_br%C3%A1na.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.