Sjezdovka

Na co si dát na sjezdovkách i mimo ně pozor aneb pravidla sjezdovek

V krásných slunečných jsou sjezdovky někdy tak přeplněné, že to mnohdy zavání nějakým úrazem. Některé areály, tak hlídají  skipatroly. Dbají také na to, aby lyžaři dodržovali pravidla pro chování na sjezdovce, takové desatero, které je doporučováno Mezinárodní lyžařskou federací.

Mezinárodní lyžařská federace

Každý země i každý lyžařský areál má svá pravidla, která by měli lyžaři na sjezdovkách dodržovat. Ve většině bodů se však všechna pravidla v zemích i areálech shodují a Mezinárodní lyžařská federace je ucelila do deseti. Na dodržování pravidel na českých sjezdovkách dohlíží také Horská služba. Většina lyžařů o pravidlech ví a dodržuje je, ale stejně se vždy objeví nějaké prohřešky, které bezpečnost dalších na sjezdovkách ohrožují. Prohřešek je například zastavování na nepřehlédnutelných místech, za horizonty nebo třeba rozjíždění bez rozhlédnutí. Lidé také často zapomínají na dostatečný odstup od ostatních lyžařů.

A jaká že jsou tedy ta pravidla?

Přesné znění pravidel najdete na stránkách mezinárodní federace, ale tady jsem vybrala především ta, která jsou sice jasná, ale někdy docela podceňovaná. Především berte ohled na ostatní lyžaře a snowboardisty.  Jezděte s přiměřeným odstupem i s ohledem na vzdálenost, na jakou vidíte. Svůj způsob jízdy byste měli přizpůsobit terénu, povětrnostním podmínkám i situaci na sjezdovce. Takže pokud bude na sjezdovce hustě přeplněno, nepojedete v plné rychlosti. Předjíždět se může jakkoliv jen s dostatečným odstupem, abyste předjížděnému poskytli dostatek prostoru v jeho pohybu. V případě, že dojede k nehodě je každý povinen poskytnout první pomoc. Na to nesmíme zapomínat.

Nepodceňte ani túry

Všeobecně při výletu do hor je důležité odhadnou také své síly. Při hřebenových túrách mít zodpovědně naplánované trasy vzhledem k zdatnosti, povětrnostním podmínkám i technickým dovednostem. Zásadní je vybavení a jeho přizpůsobení aktuálním podmínkám. Lidé by neměli zapomínat ani na dobře nabitý mobilní telefon v případě nouze nebo mít stáhnout aplikaci Horské služby.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *