Na tomhle ostrově se k princi Philipovi modlí každý den. Kvílením si chtějí vymoci jeho zmrtvýchvstání

Britská královská rodina je kdečím, ovšem aby ji někdo uctíval doslova jako zpodobnění bohů na zemi? To bylo možné snad jen ve starém Egyptě – nebo ne? Obyvatelé ostrůvku Tanna v souostroví Vanuatu si to zjevně nemyslí.

Podle nich je totiž princ Philip (manžel britské královny), který zesnul včera ve věku 99 let, synem jejich horského boha. A podle jejich víry se má na ostrov Tanna ležící v Oceánii vrátit a jejich kmen osvobodit od chudoby. Už v roce 2017, kdy princ Philip ohlásil svůj odchod do důchodu, vyvolalo mezi jeho uctívači toto sdělení zděšení. A jak budou reagovat na včerejší smutnou událost? To se zatím etnologové neodvažují ani odhadovat.

Foto: Pixabay

Přechovávají dokonce i jeho fotografii

Princ Philip se na cesty po Commonwealthu vydával sám, ale i se svou manželkou. Záleželo na aktuální situaci. A právě ty byly inspirací pro suvenýr, kteří domorodci v Oceánii tak úzkostlivě přechovávají. Je na něm zobrazen právě on, a to s domorodým výrobkem, který pro něj Vanuaťané vyrobili a nechali mu ho zaslat až do Londýna.

Dnes je již jasné, že se vážený a velmi oblíbený člen britské královské rodiny na ostrov už nevrátí. A právě to bude pro mnohé katastrofa.

Bůh, ke kterému se místní modlí každý den

A o co ho žádají? Zejména o požehnání, související s jejich skromným zemědělským snažením. Dobrá úroda banánů a sladkých brambor je totiž pro jejich přežití klíčová. A právě o to se měl princ Philip postarat.

Věří se také, že pokud jejich bůh jednou ostrov navštíví, zbaví obyvatele jejich chudoby. Měly by také zmizet všechny nemoci a dluhy a všem plodinám se bude dařit nadmíru dobře. Jak to tedy bude teď se můžeme jen dohadovat.

Aktualizováno: Několik stovek domorodců uctilo památku prince Philipa tradičním tancem s jeho portréty a kvílením. věří, že se jejich božstvo na ostrov přece jen jednoho dne vrátí a zbaví je všech jejich trápení.

Zdroj foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vanuatu-britsky-princ-philip.A170506_105759_zahranicni_fka

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.