Bulharské pohoří, kterému stále vládce bůh Perun, dokáže překvapit v mnoha směrech

Není ani nejvyšší ani největší. I proto stojí Pirin ve stínu svého většího bratříčka – pohoří Rila. To je ovšem škoda. Jde totiž o národní park a jeho dominanta Vichren (2 914 m. n. m.) je celý z mramoru.

Při bližším pohledu zjistíte, že se Pirin ze všeho nejvíce podobá divokým Tatrám nebo Alpám, takže je pro milovníky náročné pěší turistiky jako stvořený. Však ho také protkává řada turistických cest a stezek.

Vzácná fauna a flóra na každém kroku

Svůj název odvozuje Pirin od jména boha hromu Peruna. Říká se totiž, že dřív mezi jeho vrcholky opravdu sídlil a dnes nám tu zanechal alespoň nevypočitatelné počasí. To by vás však od vycházek do přírody odradit nemělo. Zvláště severní část pohoří s atraktivně tvarovanými vrcholy k návštěvě přímo láká. Spatřit tu můžete také vzácnou dvoujehličnou borovici Heldreichovu.

Foto: Pixabay

To však není vše, čeká na vás i celá řada přírodních krás. Například horská jezera nebo půvabná jezerní kotlina zvaná Vasilaški cirkus. Patří prý k nejkrásnějším v celém Bulharsku. Pokud byste chtěli obdivovat spíše jezera, pak se nabízí Popovo ezero, Valjaviški ezera či Tevno ezero.

Melnické pyramidy vás přenesou do říše pohádek

Nechybí ani zajímavé krasové nebo pískovcové útvary. Milujete Český ráj? Pak vás Melnické pyramidy se svými rozmanitými tvary dozajista okouzlí. Jde o jehlancovité útvary, jež se velmi příkře zvedají z rovného dna údolí.

A kam vyrazit ještě? Určitě za historií. Například v údolí Roženského potoka na vás čeká Roženský klášter, ovšem pominout byste neměli ani jeho méně známého bratříčka, kterým je Rilský klášter. A na milovníky vína čekají vinné sklípky v samotném Melniku. Ani ty byste neměli minout.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.