Rybník

Na výlet k rybníkům do Třeboně

Hledáte tip na poklidný výlet v Čechách? Vydejte se do jihočeského kraje, konkrétně do Třeboně. Třeboň a okolí Třeboňska se pyšní asi 500 rybníky, díky tomu se tato krajina přezdívá jako ,, krajina dvojího nebe‘‘.

První výstavba

Rybníky se v Čechách začaly stavět už za vlády Karla IV. S výstavbou soustavy rybníků začal Štěpánek Netolický. Ten založil také Zlatou stoku. Jedná se o vodní kanál, který protéká Třeboní a zároveň zásobuje svou vodou většinu vodních ploch. Hlavní osobností rybníkářství v jižní Čechách byl však Jakub Krčín z Jelčan. Díky němu totiž vznikly dva nejslavnější třeboňské rybníky a to rybník Svět a rybník Rožmberk, který je zároveň největším českým rybníkem.

Rybník Svět

Rybník Svět najdeme na jižním okraji Třeboně, u jeho hráze leží zámecký park a v něm třeboňský zámek s Schwarzenberskou hrobkou. Tato hrobka patří k velmi významným památkám nejen kraje Jihočeského, ale i celých Čech. Na rybníku Svět je možné si zaplatit  vyhlídkovou plavbu na lodi nebo se v rybníku dokonce vykoupat. Avšak ani pouhou procházkou okolo rybníka nic nepokazíte, vede tady totiž naučná stezka s názvem Cesta kolem Světa, dlouhá 12 kilometrů. Díky této naučné stezce se dovíte něco nejen o fauně a flóře Třeboňska, ale i o historii lázeňství v tomto městě. Třeboň je totiž také vyhlášeným lázeňským městem.  Naučná stezka neprovádí návštěvníky jen okolo rybníka Světa, ale také okolo Rožmberka, jemuž se přezdívá jihočeské moře.

Vemte i kolo

Jelikož je Třeboňsko rovinatá krajina, je jako stvořená po milovníky procházek i milovníky nenáročné cyklistiky.  Okolí Třeboně je protkáno spousty cyklostezek. Nejznámější z nich, měřící 39 kilometrů se jmenuje Okolo Třeboně. Má 22 zastávek a seznámíte s místními rybníky i historií kraje. Tato cyklostezka začíná u rybníka Svět, dále vede po hrázi již také zmíněného Opatovského rybníka až do Staré Hlíny.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.