Chlum u Třeboně: Rybníky všude, kam se podíváte

Třeboňské rybníky

Třeboň je pojem nejen v České republice, ale i v zahraničí. Pokud chcete skvělého kapra z českého rybníku, rozhodně se vyplatí vyrazit právě sem. Rybniční soustava nacházející se v blízkosti obce Chlum u Třeboně rozhodně stojí za zhlédnutí. Pod obcí Lutová byl její základ postaven kompletně již mezi léty 1520 až 1529. Najdeme tady mimo jiné také nejdelší hráz nacházející se v České republice s délkou až 2 600 metrů. Velkolepé dílo je přiřazováno k autorům Volfu Krajířovi z Krajku a Mikuláši Ruthardovi z Malešova. My se na jednotlivé rybníky soustředíme podrobněji.

Rybník Hejtman

Mezi úplně nejznámější rybníky nacházející se u Chlumu patří bezesporu rybník Hejtman. K jeho výstavbě došlo již mezi lety 1560 až 1570. Svou rozlohou se může opravdu pyšnit, jelikož pokrývá plochu 82 ha. Vodou jej napájí Staňkovský rybník a také vodoteč pocházející z dalšího rybníka Vydymač.

Rybníky Záhřebský a Vojířovský

Úplně nejstarší rybník již nemusíte hledat! Jedná se o rybník Záhřebský, který byl postaven již ve 14. století. Konkrétně se jednalo o rok 1350. Ze stejné doby pochází i další rybník s názvem Vojířovský, který byl ale časem zatopen Staňkovským rybníkem, a to v lokalitě nazývající se Koštejk.

Velikán mezi rybníky

Největší rybník je již z předchozího textu jasný. Jedná se o rybník Staňkovský, který má celkovou rozlohu 330 ha. K jeho výstavbě došlo mezi lety 1551 až 1559 a jeho rozloha se pohybovala okolo 240 ha. Postupem času ale zaplavil ještě dalších 5 původních rybníků. U ostrov Slavjanka byl přepažen a dle objemu své vody je největším u nás. To samé platí i o hloubce, která je také největší v ČR a činí 12 metrů. Pokud si seženete kvalitní ubytování Třeboň, můžete se okolo všech rybníků projít a udělat si obrázek o tom, jak to v této oblasti z hlediska rybolovu vypadá.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.