Najděte nejkrásnější trasy, památky a speciality Beskyd

Beskydy dovolená

Najděte s námi nejkrásnější turistické a cyklistické trasy, nejzajímavější památky a jídla v tradiční kuchyni, abyste si svůj pobyt v Beskydech opravdu užili. Beskydy jsou ideálním cílem pro dynamickou dovolenou v každém ročním období. Jaké jsou nejčastější důvody, proč se vydat do Beskyd?

Horolezectví a cykloturistika

Beskydské hřebeny a jejich nádherné prostředí jsou rájem pro milovníky památek. Čeká tu na vás tolik atrakcí a tolik horolezeckých tras, že si z nich prostě nebudete moci vybrat. Kromě hřebene Beskyd — Lysé hory, se můžete vydat na její nižší sousedy. Bílá hora se tyčí nad půvabným městečkem Štramberk. Cesta k tomu nejlepšímu vede po sluneční stezce, která je zkrášlena znameními zvěrokruhu. Na vrcholu stojí 43 metrů vysoká sloupová věž. Budete mít výhled nejen na města Kopřivnice a Štramberk, ale i na Ostravu a Beskydy a Jeseníky. A co se podívat na Bezručovu vyhlídku s památníkem postaveným na počest spisovatele Petra Bezruče?

Mraky v Beskydech
Foto: Pixabay

Jedním z nejznámějších cílů je hora Radhošť, známá díky proslulé soše Radegasta a kapli svatého Cyrila a Metoděje. I zde oceníte neuvěřitelné výhledy na Beskydy, Valašsko a slovenskou Velkou a Malou Fatru. Po modré značce budete moci pokračovat na proslulé Pustevny, odkud vás červená značka zavede na horu Tanečnice a poté na Čertův proces. Zde narazíte na div zvaný Čertův stůl. Červená cesta pokračuje ke Kněhyňské jeskyni. Chcete-li zažít poněkud adrenalinové setkání, vydejte se do Frenštátu p. Radhoštěm, kde se projdete po speciálním 85 m dlouhém skleněném chodníku. Ten je součástí naučné stezky Beskydské nebe, která navíc zahrnuje expozici Život v korunách stromů a provede vás po lávce přes potok Vlčák.

Památky

Společenských památek a půvabných budov je v Beskydech nepřeberné množství. Hned v Rožnově pod Radhoštěm, najdete galerii valašského města pod širým nebem. Čekají na vás lidová řemesla a tradiční způsob života na Valašsku. Cestou z historického centra se vydejte na Karlovu stráň. Na úpatí svahu vás přivítá Jurkovičova rozhledna, která už více než sto let okouzluje hosty nejen svou dokonalostí a přesným specializovaným plánem, ale navíc úžasnými výhledy na střed Rožnova, horu Radhošť a městečka Hutisko-Solanec a Vigantice.

Pokud vás uchvátí pohádková móda staveb Dušana Jurkoviče, vydejte se na 12 km vzdálené Pustevny, které najdete nedaleko hory Radhošť. Na vrchol se dostanete po modré z Trojanovic nebo na kole po černé z Rožnova. V případě, že potřebujete ušetřit čas a energii, vyveze vás na vrchol lanovka.

Zdroje info: cestovatele.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Pixabay