dalmacie1
01/03/2019
Kategorie: Chorvatsko, Novinky

Národní parky severní a jižní Dalmácie

Hledáte netradiční tipy na výlet po Chorvatsku? Pak byste určitě neměli minout nádherné národní parky na území severní a jižní Dalmácie. Množství aktivit je totiž rozmanitější, než byste na první pohled čekali.

V severní Dalmácii jsou národní parky hned tři, v té jižní pouze jeden – ovšem o to krásnější.

Severní Dalmácie, to je Paklenica, Kornati a Krka

Začneme nejnavštěvovanější lezeckou lokalitou v celém Chorvatsku – NP Paklenica. Na své si tu však přijdou i jeskyňáři, fanoušci vysokohorské turistiky či milovníci rozmanité flóry. Doporučujeme zejména procházku po naučné stezce Velika Paklenica, začínající v kaňonu Veliké Paklenice a končící až na hoře Hut. Nádherná je také Jeskyně Manita Peć nebo Marasovći – komplex místních lidových staveb s množstvím tradičních aktivit a restaurací.

Kornati naláká turisty z hor zpátky na krásy pobřeží. Jde o souostroví v blízkosti měst Zadar a Šibenik. Nabídne především nádherné procházky jedinečnou přírodou nebo potápění s průvodcem. Ale pozor, sběr jakýchkoliv přírodnin, včetně prázdných mušlí, je přísně zakázán!

dalmacie2

Národní park Krka láká především na množství vodopádů. Jméno koneckonců dostal po místní řece. Oblíbené jsou výlety lodí, i plavání v níže položených částech parku během léta. Vstoupit sem lze oficiálně pouze ze dvou měst – Lozovac a Skradin. A určitě se vám zalíbí i Vodenice – původní vesnička s několika vodními mlýny.

Jižní Dalmácie a Mljet

Jde vlastně o ostrov v jižní části Chorvatska nedaleko Dubrovníku. K vidění je tu opravdu hodně:

  • výstup na horu Montokuc,
  • návštěva Malého a Velkého jezera,
  • výlet na Otočić sv. Marie – ostrov s benediktinskými kláštery z 12. století.

Park můžete zdolat pěšky, nebo si v půjčovně za poplatek vyzvednout kola. A k dispozici jsou i nejrůznější vodní sporty nebo třeba kurzy potápění.

1 komentář
  1. ptaceklubo@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *