dalmacie1

Národní parky severní a jižní Dalmácie

Hledáte netradiční tipy na výlet po Chorvatsku? Pak byste určitě neměli minout nádherné národní parky na území severní a jižní Dalmácie. Množství aktivit je totiž rozmanitější, než byste na první pohled čekali.

V severní Dalmácii jsou národní parky hned tři, v té jižní pouze jeden – ovšem o to krásnější.

Severní Dalmácie, to je Paklenica, Kornati a Krka

Začneme nejnavštěvovanější lezeckou lokalitou v celém Chorvatsku – NP Paklenica. Na své si tu však přijdou i jeskyňáři, fanoušci vysokohorské turistiky či milovníci rozmanité flóry. Doporučujeme zejména procházku po naučné stezce Velika Paklenica, začínající v kaňonu Veliké Paklenice a končící až na hoře Hut. Nádherná je také Jeskyně Manita Peć nebo Marasovći – komplex místních lidových staveb s množstvím tradičních aktivit a restaurací.

Kornati naláká turisty z hor zpátky na krásy pobřeží. Jde o souostroví v blízkosti měst Zadar a Šibenik. Nabídne především nádherné procházky jedinečnou přírodou nebo potápění s průvodcem. Ale pozor, sběr jakýchkoliv přírodnin, včetně prázdných mušlí, je přísně zakázán!

dalmacie2

Národní park Krka láká především na množství vodopádů. Jméno koneckonců dostal po místní řece. Oblíbené jsou výlety lodí, i plavání v níže položených částech parku během léta. Vstoupit sem lze oficiálně pouze ze dvou měst – Lozovac a Skradin. A určitě se vám zalíbí i Vodenice – původní vesnička s několika vodními mlýny.

Jižní Dalmácie a Mljet

Jde vlastně o ostrov v jižní části Chorvatska nedaleko Dubrovníku. K vidění je tu opravdu hodně:

 • výstup na horu Montokuc,
 • návštěva Malého a Velkého jezera,
 • výlet na Otočić sv. Marie – ostrov s benediktinskými kláštery z 12. století.

Park můžete zdolat pěšky, nebo si v půjčovně za poplatek vyzvednout kola. A k dispozici jsou i nejrůznější vodní sporty nebo třeba kurzy potápění.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

 1. Lubomír Odpovědět

  Mohu doporučit NP Paklenica,nebývá tolik zaplaven turisty a rozhodně si tu každý přijde na své. At už jako vysokohorský turista kterému se nabízí opravdu slušný výšlap včetně návštěvy jeskyně Manita Peč.Fanoušek lezení si také přijde na své třeba na Aniča kuk která nabízí tuším přes padesát lezeckých tras.
  Jediné co lze parku vytknout je chabé turistické značení a naprosto pitomá otevírací doba.
  Pokud chcete někam vyrazit je dobré využít brzkých ranních hodin (prostě zariskovat a proklouznout bez vstupenky)protože během dne se park rozpálí jak peklo(několikrát vyzkoušeno na vlastní kůži).
  Ale nechci nikoho strašit a odrazovat.Hlavní je přiměřené vybavení a dostatek TEKUTIN ( min.2,5L na osobu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *