Nástrahy na dovolené? Jak se jich vyvarovat?

Letiště

S obdobím dovolených se někdy pojí i potíže při cestování. V dnešním článku si připomeneme na co si dát na cestách pozor, abyste si z dovolené přivezli jen krásné vzpomínky.

Pas nebo občanský průkaz?

Víte, do kterých zemích potřebujete pas a do kterých postačí pouze občanský průkaz?  V zemích patřící do schengenského prostoru pas nepotřebujete a vystačíte si jen s občanským průkazem. Jedná se například o Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Velká Británie nebo třeba Monako.  Pro děti je však doklad totožnosti nutný.  Do oblíbených destinací jako je Turecko a Tunisko je třeba mít pas platný nejméně 3 měsíce a do Egypta dokonce 6 měsíců.

Cestování s dětmi nebo domácími mazlíčky

Při cestování s dětmi jak už byl řečeno, je nutný vlastní doklad totožnosti. V rámci Evropské unie stačí dětský občanský průkaz. Za hranicí EU už cestovní pas.  Pokud vaše dítě bude cestovat s jinou osobou než s rodičem, bude potřebovat písemný souhlas a to obou rodičů.  Písemný souhlas by měl obsahovat souhlas i s podpisem, údaje o dítěti, dále jeho číslo cestovního dokladu a číslo dokladu osoby, s níž cestuje. Nesmí také chybět cílová destinace a účel cesty.  Pozor si dávejte i na podobu dítěte. Jestliže se nebude shodovat fotka s realitou, nemusí být doklad považován za platný.  Co se týká domácích mazlíčků a cestování, je nutné si nejdříve ověřit, zda do dané země můžete se zvířetem cestovat.  Poté je třeba opatřit mu mezinárodní průkaz mimo jiné s údaji o očkování. Nezapomeňte ani na čip.

TIP: Chystáte se na dovolenou s dětmi? Přečtěte si něco o oblíbených destinacích pro rodinnou dovolenou.

Co s požkozenými nebo ztracenými zavazadly?

Na cestách nese zodpovědnost za vaše zavazadla dopravce.  Pokud tedy dojde k poškození nebo ztrátě, důležité je problém osobně nebo písmeně nahlásit co nejdříve. Nejpozději však do 7 dnů.  Za problémy se zavazadly máte nárok na finanční odškodnění a to do výše maximálně 1100 EUR.  Částka se však může u každé společnosti lišit. A to i dle značky nebo míry poškození.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.