Letní výlet do Adršpašských hor

Adršpach

Výletů za pohybem, poznáním i zážitky není nikdy dost. Navíc, když se jedná o úžasná místa, která máme na dosah ruky jako například Broumovsko a Adršpach.  Jak sem jednou zavítáte, budete se chtít vracet pořád.

Kde se vzaly Adršpachy?

Abychom mohli prozkoumávat město Broumov i kuriózní skalní útvary, budeme muset jet až na okraj Královéhradeckého kraje, kde jsou hranice s Polskem. A kde začít? Třeba mezi skalami. Až je uvidíte, budete si říkat, kde se tu něco takového vzalo a jak se to sem dostalo. Jednoduše, před několika miliony lety ještě v mělkém moři se začal usazovat pískovec. Když voda zmizela, zůstaly právě tyto skály.  Známé Adršpašské skály byly pojmenovány podle stejnojmenné obce Adršpach se zříceninou hradu, kostelíkem, zámkem.  Pak jsou zde ještě skály Teplické, které od těch Adršpašských odděluje hluboký kaňon, známý jako Vlčí rokle. Projít jím, však není úplně snadné. Kaňon má několik kilometrů a terén se musí mnohdy překonávat po schodech nebo dokonce žebřících.

Místo pro zdatné turisty i rodiny s dětmi

Adršpašské skály navštěvují horolezci, zdatní turisté i rodiče s kočárky.  Každý se zde prostě najde to své.  Můžete se svézt se na lodičce, zdolávat trasy mezi skalami nebo se protahovat soutěskami.  Zkrátka cokoliv bude chtít. Navíc velkou roli hraje i počasí, takže každý den budou skály jiné.

Město Broumov

Celý čas nemusíte trávit jen mezi skalami. Město Broumov, které se zprvu jeví spíše nenápadně, vás nakonec dostane.  Na okrajích města spatříte selská stavení, ale pak už uvidíte klasické město. V centru už však město tak klasické nebude. Malé a velké náměstí, měšťanské domy, úžasné uličky a benediktinský klášter. Ten proslavil město asi nejvíce, proto ho neváhejte projít od sklepa až po půdu.  Bude to opravdu nezapomenutelný zážitek.  Úžasná je například klášterní knihovna, kterou můžete znát ze seriálu F. L. Věk.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.