Nejhezčí vyhlídky Žďárských vrchů

Vyhlídka

Rádi byste ještě na jeden z posledních podzimních výletů? Pak není problém zvolit výlet Žďárskými vrchy. Ty mají uričtě co nabídnout a nádherné pohledy skýtají především z výšky. Jaké vrcholy navštívit? Čtěte dál, prozradíme vám to.

Podívejte se na Drátník

Prvním vrchem, který si představíme bude Drátník. Jak se na něj dostat? Okolo Blatin až k Drátenické skále. Ano, to je onen Drátník, někdy také nazýván Dráteničky. Jde o velký, a hlavně rozsáhlý skalní masív, který se nachází na okraji lesa nad Blatinami. Část kamenů je zakryta v korunách stromů. Na kole sem dojedete po loukách. Při příjezdu či příchodu vás určitě překvapí as třicet metrů vysoká, téměř kolmá stěna. Velmi často zde můžete zahlédnout horolezce. Právě cinkání jejich karabinami, může být vlastně jakýmsi poznávacím znamením. Jejich návštěvy jsou totiž hojné, neboť Drátník je pro horolezce jako dělaný. To asi i vypovídá něco o přístupnosti vrcholu této skály. Nejde o nic jednoduchého, ale nesmíte se bát. Šplhejte po hřebení od severu. Může to být dřina, avšak krásný jižní a jihovýchodní výhled, budiž vám odměnou.

Samotín a Malínská skála

Od Drátníku je to k této vyhlídce asi něco přes kilometr. Alespoň vzdušnou čarou. Cestou se můžete stavit k občerstvení U Kolouška, a navíc se můžete podívat do nedaleké obce Samotín. Když projedete touto vesnicí po lesní cestě, navede vás přímo k Malínské skále. Pokud vám dá Drátník zabrat, můžete být tentokrát v klidu. Malínská skála a její pokoření je totiž o mnoho snazší. Navíc se vám vrchol odmění ohromujícím kruhovým rozhledem. I proto, že je z tohoto místa nejhezčí a ničím nerušený výhled, můžeme hovořit o nejhezčí vyhlídce kraje. Všude okolo tohoto vrcholu se rozléhají lesy. Místy mezi nimi vyplňují louky nebo pastviny. Naproti v údolí můžete zahlédnout masiv Devíti skal. Jedná se o nejvyšší místo Žďárských vrchů.

Devět skal

A protože tento nejvyšší bod Žďárských bodů zmiňujeme, byla by hanba, nepopsat si ho detailněji. Vrchol Devět skal je přes osm set metrů nad mořem vysoký a skály tvoří právě devět hlavních „věží“. Pokud se sem budete chtít podívat, vězte, že značená trasa vede jen na hlavní vyhlídky – tedy Hlavní blok. Ostatní vrcholy jsou roztroušené v okolí. Je zde docela živo. Příčinou je určitě mimo jiné i to, že na vrcholu se střetává hned několik turistických tras. Navíc jde o známý a hojně navštěvovaný výlet v rámci Českomoravské vrchoviny. Rozhled z tohoto místa vám dovolí pozorovat Ralsko, Kunětickou horu nebo třeba Ještěd.