Nejnavštěvovanější z českých propastí – Macocha!

Macocha je známá česká turistická destinace. Mnoho lidí se přichází podívat k této propasti. Právě díky tomu, je nejnavštěvovanější českou propastí a vůbec patří mezi místa, kam Češi na výlety nejvíce jezdí. Pojďme si Macochu přiblížit. Jde o velkou, 138 metrů hlubokou propast. Nachází se v Moravském krasu a dle pověsti dostala jméno od macechy, která zde chtěla svrhnout svého nevlastního syna, avšak nakonec sama skončila na dně.

Nejznámější z tuzemských propastí

Pokud se vydáte k Macoše, můžete využít lanovky, Ta vás zaveze od Punkevní jeskyně až na horní plošinu – Horní můstek. Z tohoto místa však není úplně ten nejlepší rozhled, a tak je dobré ujít ještě asi čtvrt kilometru k můstku Dolnímu. Z tohoto místa již lze pozorovat dno propasti, které má až nazelenalou barvu. Nejlepší pohled se vám však naskytne, pokud projdete prohlídku Punkevních jeskyní. Zažijete tak nezapomenutelnou projížďku lodí po řece Punkvě, toho času po zemí. Jeskyně vás pak mohou zaujmout krápníky.

Propast sebevrahů

V minulosti propast však nelákala jen turisty, ale i lidi, kteří se rozhodli skoncovat s životem. Pád do hluboké propasti totiž zaručoval sebevrahovu jistotu, že se dílo „povede“. Macochu i Punkevní jeskyně objevil a posléze i zpřístupnil profesor Karel Absolon. Ve dvacátých letech minulého století stál i za možností průplavu jeskyněmi. On sám si ve své knize poznamenal, že „hrůzným skokem“ do propasti chtěla skončit svůj život celá řada sebevrahů. Dnes se hovoří asi o čísle 70 lidí.

Navštivte Macochu

Pokud budete chtít navštívit tuto propast a krásný komplex Moravského krasu, máte možnost celoročně a zdarma k Macoše, tedy na Horní a Dolní můstek. Do Punkevních jeskyní pak máte možnost zavítat také celoročně. Stát vás to bude něco okolo 150 Kč a prohlídka má asi hodinu.