Nejoblíbenější produkty z kopřivy – vyrobte si třeba olej na bolavé klouby nebo čisticí čaj

Nejoblíbenější produkty z kopřivy: Jejich sezóna je od dubna do května. Pokud sbíráte kopřivu později, trhejte jen mladé vršky, které ještě nekvetou. Velké listy mají značné množství dusičnanů. A samozřejmě si vybírejte čisté lokality.

Různé produkty z kopřivy se užívají vnitřně i zevně. Vnitřně se pije především čaj z kopřivy, můžete si ale připravit i kopřivovou šťávu nebo lístky přidávat do smoothie. Využijete ji také v kuchyni, třeba do polévky, nádivky nebo špenátu. Vnější použití má více produktů, například výluh, nálev, mast nebo olej či obklad. Dále si můžete připravit pleťovou vodu nebo masku.

Čaj

Dvě lžičky nakrájených lístků z kopřivy zalijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj se pije čerstvý, horký nebo vlažný.

Nálev

Dvě hrsti kopřiv zalijte litrem vody a nechte přejít varem. Odstavte, vychladlé přeceďte a použijte jako vlasový kondicionér nebo ke koupelím.

Nejoblíbenější produkty z kopřivy Foto: Pixabay

Kopřivový olej

Vsypte 3 hrsti podrcených sušených kopřiv do zavařovací sklenice a zalijte 400 ml panenského olivového oleje. Vložte ji do hrnce a přilijte vodu tak, aby sahala do ¾ sklenice. Vodu udržujte při teplotě nejlépe 50 °C asi 5 hodin. Pak olej přeceďte a slijte do tmavé láhve.

Můžete jej také připravit zastudena. Sklenici dejte do chladu a temna asi na měsíc, občas protřepejte. Můžete ho použít do jídla nebo pro masáž bolavých kloubů.

 

Zdroje: https://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/7-kosmetickych-zazraku-pro-vase-telo-vlasy-a-plet ktere-si-dokazete-vyrobit-z-koprivy/, https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-vyuzit-koprivovou-mast-navod.html, https://www.feminus.cz/blog/zdravi/kopriva-a-jejich-8-vedecky-overenych-benefitu-pro-zdravi/?gclid=CjwKCAjwrdmhBhBBEiwA4Hx5gxsgS5Wrz_BjCCllowMY-lGkzxuP1l_d6KdBMvAIbVzjuvd3BPeTVxoCtQQQAvD_BwE

Nejoblíbenější produkty z kopřivy Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.