Nejstarší dům ve francouzském Aveyronu možná zažil dobu, kdy žila Johanka z Arku

Francouzský department Aveyron leží v jednom ze třinácti metropolitních regionů Francie – v Okcitánii. Jeho správním střediskem je město Toulouse. V tomto departmentu se nachází obec Sévérac-le-Chateau, jež se pyšní nejednou turistickou atrakcí. Je jím zřícenina hradu Sévérac ze 13. století a  historické město pod ním se starobylými středověkými domy. Asi nejznámější je tzv. Maison de Jeanne neboli Dům Johany ze 14. století.

Za nezvyklým vzhledem domu hledejme nejspíš daňové zákony

Jedním z nejstarších domů ve francouzském departmentu Aveyron, a možná i v celé Francii, je Dům Johany, pojmenovaný podle jeho poslední majitelky – umělkyně jménem Jeanne. Budova pochází ze 14. století. Datována byla pode dendrochronologické analýzy trámů v jeho konstrukci. Zdá se, že byla postavena před nebo během stoleté války mezi Francií a Anglií v době, kdy žila Johanka z Arku. Dům Johany najdete na ulici de Belvezet č. 10 na rohu Passage de l´Hospice ve městě Sévérac-Chateau.

Dům zaujme na první pohled svým nevšedním vzhledem. Přízemí má totiž menší půdorys než jeho horní patro. Za jeho neobvyklým vzhledem stojí tehdejší daňové zákony, kdy v Aveyronu byly daně z domů počítány podle množství plochy, kterou zabíralo přízemí. Původní majitel Johanina domu chtěl nejspíš ušetřit, a tak si postavil horní patro širší a větší, než byla přízemní část.

Hrad Sévérac de le Chateau. Foto autor: Bro Yves; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chateau_de_severac_le_chateau.jpg

Ekologický stavební materiál

Už v dávném středověku lidé mysleli ekologicky (nic jiného jim nezbývalo, proto stavěli z obnovitelných zdrojů, které měli po ruce). Maison de Jeanne, tedy Dům Johany, využívá dřevěnou konstrukci se stěnami z přírodní hmoty obsahující slámu, hlínu, písek, vodu, případně vápno. Ta se na zdi aplikovala po částech prudkým nahozením.

Stavení má dvě patra, střechu z břidlicových tašek a klenutý sklep s krmnými žlaby, což ukazuje, že původní jeho obyvatelé nejspíš obývali přízemní část společně s dobytkem, jak bývalo běžným zvykem.

V roce 2019 proběhla oprava a renovace Johanina domu, byla provedena výměna střechy (opět za břidlici, kdy jednotlivé staré tašky byly pečlivě změřeny a nahrazeny přesnými kopiemi) a elektrikářské a instalatérské práce. Dům Johany je přístupný veřejnosti v červenci a srpnu, kdy v něm bývají pořádány středověké akce.

Zdroj: https://www.thetravel.com/frances-oldest-house-the-maison-de-jeanne/; https://en.wikipedia.org/wiki/Maison_de_Jeanne

Maison de Jeanne. Náhledové foto autor: TETUE; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Maison_de_Jeanne,_S%C3%A9v%C3%A9rac-le-Ch%C3%A2teau.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.