Objevte Srbsko, cíl stále více turistů

Srbsko

Srbsko – pro někoho jen jedna ze zemí jihovýchodní Evropy, pro jiné možná symbol jugoslávské války. Srbsko se však v posledních letech stává i zajímavých turistickým místem, což dokládají statistiky. Tamní ministerstvo cestovního ruchu uvádí příjmy z turistiky až ve výši 1,4 miliardy eur, což odpovídá meziročnímu nárůstu návštěv o 11 %. Co vám tato země může nabídnout?

Číňané – nejčastější turisté

Velký boom zažívá tato jihoevropská země ve vztahu k návštěvám Číňanů, těch sem přijelo o 104 % více než minulý rok. Samozřejmě, že to souvisí i s politikou Srbska, které zrušilo vízový styk s touto zemí. Letošní turisté byli z jendé poloviny ze zahraničí. Nejvíce navštěvovanými místy pak byl Bělehrad, Nový Sad a horská střediska Zlatibor a Kopaonik. Dále se ještě na žebříček vejdou známé lázně Vrnjačka Banja, nacházející se ve středu země.

Podél Dunaje

Krásná místa nabízí tato země i v okolí řeky Dunaj. Podél jejího toku narazíme nejdříve na Deliblatské peščary. Tedy největší a nejunikátnější pozůstatek evropské pouště. Navíc si můžete udělat i čas na návštěvu Bele Crkve – malebného města, s obří tržnicí, kde můžete koupit i ochutnat mnoho tradičních produktů a výrobků. Další zajímavou destiancí může být Ram, tedy vesnice se středověkou tureckou pevností. Celý tok Dunaje je přímo lemován malými vesnicemi, kde ale najdete výborné rybí restaurace nebo památky. Mezi zajímavé památky patří i Golubac a archeologické naleziště Lepenski Vir.

Kraj vína

Srbsko to však je i víno. Jsou zde vyhlášená červená vína. Ta můžete ochutnat třeba ve městě Negotin, na východě země u hranic s Rumunskem. Navíc oblast je bohatá i na louky a lesy. Nedaleko zmíněného vinařského města pak můžeme najít Bukovo s pravoslavným klášterem. Pravdou však je, že kdysi vyhlášená vinařská oblast již ztrácí lesk, který ji zdobil. Vinné sklepy vesměs zejí prázdnotou a celá oblast, jako by byla úplně mimo civilizaci.