Objevujte krásu Moravského Švýcarska

Jeskyně

Moravské Švýcarsko. Že znáte jen to české? Jde o krajinu Moravského krasu, konkrétně údolí mezi Křtinami a Adamovem. Málokdo si však již vzpomene na tuto romantickou přezdívku. Možná stejně tak, jako lidé zapomínají na krásu této oblasti vůbec. Pojďme se na pár unikátních míst podívat spolu.

Poutní kostel Jména Panny Marie

Své putování můžete začít například přímo ve Křtinách. Zde se nachází Poutní kostel Jména Panny Marie. Jde o jednu z nejdůležitějších architektonických památek oblasti. Jedná se o barokní stavbu, která je unikátní i z celorepublikového hlediska. Chrám má mohutnou kupoli a věž od architekta Jana Blažeje Santiniho. Stavba začala v roce 1728, o více jak 40 let později byl pak chrám vysvěcen.

Jeskyně Výpustek

Dalším místem, které byste neměli minout, je jeskyně Výpustek. Od roku 2008 jde o zpřístupněnou turistickou atrakci, a stává se tedy pátou jeskyní Moravského krasu, kterou máte možnost navštívit. Pokud však budete hledat mohutné krápníky, asi vás zklameme, jeskyně v minulosti patřila armádě, a tak podstatná část prohlídky vede protiatomovým krytem. Druhá část jeskyně je o poznání přírodnější. I zde však lidé přetvořili toto místo, a to za druhé světové války, kdy se jednalo o německou podzemní továrnu.

Lichtenštejnský areál

Tak trochu zapomenutý. Každý zná Býčí skálu, jako nejznámější jeskyni Moravského krasu. Málokdo již ví, že od konce 18. století tvořila součást lichtenštejnského krajinného areálu. Dnes již zapomenutého. Jednalo se o místa mezi Vranovem a Křtinami. Součástí areálu byla i průchozí jeskyně Kostelík. A i když je celá dnes námi popisovaná oblast jedna z nejhezčích v Moravském krasu, bohužel zde nenajdete žádný hotel nebo restauraci. Možná je to však právě proto.