Palác Pena patří k sedmi divům Portugalska a je jednou z nejznámějších turistických atrakcí této země

Když budete v portugalském hlavním městě Lisabonu, tak za jasného počasí možná uvidíte jeden z divů Portugalska. Je jím palác Pena, jenž byl vybudován ve městě Sintra v části zvané Säo Petro de Penaferrim. Zde se kromě něho nachází i další historické památky města, jako například středověký hrad Maurů. Od hlavního města je Sintra vzdálena asi 40 kilometrů.

Původně zde stála malá kaple

Historie zámku Pena se začala psát už ve středověku, ačkoliv sama stavba pochází z první poloviny 19. století. Na jeho místě, tedy na vrcholu skalnatého výběžku, tu totiž byla původně vybudována kaple zasvěcená Panně Mariie z Peny a později klášter řádu svatého Jeronýma. V 18. století byl klášter zničen bleskem a dílo zkázy pak dokonalo zemětřesení v roce 1755.

Portugalský krá Ferdinand II. si toto místo velmi oblíbil a rozhodl se zde postavit letní královské sídlo. Zámek Pena byl vybudován v romantickém stylu v letech 1842 až 1854 s prvky neorenesanční, neoislámské a novogotické architektury. Pro jeho fasádu byla vybrána žlutá a červená barva.

Zámecký park

Součástí zámku se staly i pozůstatky bývalého kláštera – křížová chodba, jídelna, sakristie a kaple, jež byly začleněny do nové zámecké části s terasou a věží se slunečními hodinami. Interiéry zámku Pena byly velkoryse upraveny tak, aby byly hodny královské rodiny. Nechybějí tu proto zajímavé štuky ani malované stěny.

Okolo zámku Pena je na 200 hektarech rozsáhlý park, jenž byl vybudován současně se zámkem. Rostou v něm stromy z různých koutů světa – sekvoje, magnólie, ginkgo, kapradiny. V jejich stínu si lze park projít po pěšinách, jež tvoří labyrint. V parku narazíte na různé stavby, rybník, sochy.

Kuchyně na zámku Pena. Foto: Pixabay

Návštěva zámku Pena

Zámek Pena je veřejnosti přístupný a rozhodně stojí za návštěvu. Vždyť také patří mezi nejnavštěvovanější portugalské památky. S tím je třeba počítat, i s davy návštěvníků. Zámek bývá v hlavní turistickou sezónu od Velikonoc do září otevřen od 9:30 do 19:00 hodin. Dostanete se k němu pěší chůzí do kopce po cestě, jež vede od vlakového nádraží. Ale protože se jedná o poměrně strmou trasu, je možná lepší se nahoru svézt autobusem. Pokud se budete chtít na zámku Pena občerstvit, je to možné. Ale počítejte s tím, že jsou zde výrazně vyšší ceny oproti centru města Sintra.

Prohlídka interiérů zámku zabere asi 40 minut, půl hodiny je zapotřebí k obdivování teras, pro návštěvu parku je vhodné si ponechat asi 45 minut volného času. Vstupné do zámku a parku vyjde rodinu přibližně na 1 300 korun.

Zdroj: https://www.sintra-portugal.com/; https://en.wikipedia.org/wiki/Pena_Palace

Zámek Pena. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.