Piešťany

Piešťany: lázně i krásná krajina

Asi nejznámější Slovenské lázně jsou Piešťany. Město Piešťany leží na řece Váh pod svahy Považského Inovce. Prvorepublikové vily, lázeňské domy, hotely a krásné udržované parky. To všechno značí, že lázeňství je zde pilně udržovanou tradicí.

Jak to celé začalo?

První zmínka o léčivém pramenu je už z roku 1549. Ovšem lázně, v tom pravém slova smyslu se začaly budovat v 19. století. Po napoleonských válkách vznikl první lázeňský dům a to s vanovými koupelemi. Největšího rozvoje a mezinárodní proslulosti se Piešťany dočkaly ve 20. století za rodiny Winterů a to na přelomu 20. století. Ti kromě léčby od špičkových doktorů a dalšího personálu, dbali také na kulturní a společenský život hostů. Koncerty, výstavy i sportovní akce provází lázeňský pobyt hostů v Piešťanech doteď a dodává na prestiži tohoto místa.

Léčba těla i ducha

Minerální prameny a bahno jsou přírodním bohatstvím a zároveň jakýmsi gró celých Piešťan. Minerálních pramenů mají zde 10 a to od 67 do 69 °C. Mezi základní procedury tedy patří pitná kůra, termální koupele a bahenní zábaly – balneoterapie. Základní procedury doplňuje spousta dalších tzv. doplňkových procedur. Každé lázně mají své určité léčebné zaměření. Tady se zaměřují na pohybový aparát, klouby, svaly atd.  Lázně by však měli být odpočinkem jak fyzickým, tak i psychickým. Proto kromě procedur můžete vyrazit na kolo, procházku, na koncert nebo za výstavou.

 Za okolní krajinou

Lákavé není jen samotné město Piešťany, ale také okolí. Jak už bylo zmíněno procházky a výlety působí na člověka blahodárně, zvláště pokud je krajina taková jako tady. Mezi nejoblíbenější výletní cíl patří Síňava, což je vodní plocha ležící blízko města. Síňava je rájem pro rybáře a milovníky vodních sportů. Pokud si budete chtít udělat výlet delší, určitě navštivte Čachtice a zříceni hradu slavné čachtické paní, ke které se váže spousta pověstí a tajemných příběhů.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

1 komentář

  1. JozefS Odpovědět

    Krásné kúpelné mesto, ideálne na oddych a prechádzky, vynikajúca domáca kuchyňa, každý si v něj nájde niečo, rád sa tam vraciam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *