Benátky

Předvánoční Benátky v Itálii vás budou bavit

Benátky označované také jako Venezia či Venexia patří mezi úplně nejznámější světová města. Jedná se o metropoli stejnojmenné oblasti Benátsko nacházející se v severní Itálii. Typické jsou Benátky zejména tím, že leží v podstatě na laguně. Na rozsáhlejším pobřeží byly zbudovány až nejnovější části tohoto města. V roce přicházejí i dny zvané acqua alta, kdy voda moře stoupne v některých místech až o celých 90 cm. V minulosti byly Benátky námořní velmocí, která byla velmi bohatá. Důkazem budiž i mnohé památky, jež se zde dnes nacházejí. Ostatně město je celé památkou Unesco, a to od roku 1987.

Kanály s čilým dopravním ruchem

Hlavní ulice je typická velkým množstvím kanálů, ve kterých panuje poměrně čilý ruch. V celém městě bylo postaveno více než 400 kamenných mostů. Domů postavených na klasických benátských dřevěných kůlech je tady přes 15 000. Jakousi hlavní vodní dálnicí je známý kanál označovaný jako Canal Grande mající délku 4 km a šířku cca 70 m. Prochází samotným srdcem města. Od hlavního nádraží touto vodní cestou doplujete pohodlně klidně až do centra na náměstí sv. Marka. Vyrazit je ideální motorovou lodí. Romantiku lze zažít v gondole.

Historie na každém kroku

Benátky jsou typické zejména svou velmi bohatou historií. Jednou z úplně nejstarších staveb v celém městě je bazilika svatého Marka. Důležitou roli z pohledu dějin města hraje i Dóžecí palác z 12. až 15. Století. Mezi významné renesanční stavby se řadí Bibliotheca Marciana a kostel San Giorgio Maggiore pocházející ze stejného období. Po Canalu Grande se dostanete kamkoli a můžete si užívat starobylé atmosféry památek.

Slavné benátské paláce

Zdejší slavné paláce byly postaveny takovým způsobem, aby k nim mohly přijíždět lodě. Nejstarší paláce pocházejí již ze 13. století. Nejproslulejší je bezesporu Dóžecí palác typický tradičními oblouky z pověstného istrijského kamene. Krásný je také třeba palác Palazzo Fondaco dei Turci. Mezi raně barokní stavby patří Palazzo Vendramin-Calergi z roku 1509. Podívat se ale lze i do mnohých jiných.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *