Jeskyně Slovensko

Přírodní divy Slovenska: Které navštívit?

Slovensko je ideálním místem pro výlety. Najdete tady totiž tolik přírodních krás, které můžete objevovat, že nebudete vědět, co dřív navštívit. 3 tipy vám však v dnešním článku představíme, takže při prvním volném dnu můžete vyrazit a tyto unikátní přírodní památky prozkoumat.

Unikátní jeskyně

Světový unikát na Slovensku se nachází v Revúcké vrchovině a to v podobě Ochtínské aragonitové jeskyně. Jeskyně je dlouhá asi 300 metrů a veřejnosti jsou přístupny dvě třetiny z celé plochy. Výzdobu jeskyně tvoří minerál aragonit s nejznámějším útvarem Srdce Hrádku. Podobných jeskyní na světe jen opravdu málo a ve střední Evropě už dokonce žádná jiná, než ta na Slovensku. Ochtínská aragonitová jeskyně tak byla dokonce zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Kamenné moře a vodopád

Dalším tipem z přírodních divů Slovenska je kamenný vodopád, který měří 9 metrů a nejdete ho pod hradem Šomoška. Vodopád tvoří pěti nebo šestiboké čedičové sloupy, které se zde zformovaly ztuhnutím lávy už před 4 miliony lety. Blízko kamenného vodopádu, uprostřed lesa se nachází také kamenné moře. To je tvořeno úlomky těchto čedičových sloupků, ty byly mimo jiné použity i na výstavbu již zmíněného hradu Šomoška, který patří mezi ty nejmalebnější hrady vůbec.

Kamenné gule

U kamene se zůstaneme i u třetího našeho tipu, jelikož vám představíme Kamenné gule Megoňky. Kamenné gule najdete hned u českých hranic v obci Milošová. Kamenné koule se tady vykutálely po odstřelu horniny v kamenolomu v 80. Letech 20. Století.  Koule mají průměr 10 až 260 cm a jedná o opravdu světový unikát. Sice doposud není jasné, jak vznikly, ale nejspíše už někdy v pravěku na mořském dně. Když se tady v obci Milošová objevily, šířily se po okolí nejrůznější pověsti o jejich vzniku, třeba, že se v nich ukrývá zlato, že jsou památkou na mimozemšťany nebo že ženám vracejí plodnost.  No přesvědčte se sami, jaký poklad se zde ukrývá.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *