Rakouské Alpy a rodinná dovolená: Axamer Lizum jako ideální řešení

Výhled na středisko Axamer Lizum

Rakouské Alpy lákají velkým množstvím nejrůznějších zimních středisek, které svou kvalitou a rozlehlostí uspokojí požadavky i velmi náročných lyžařů. Pokud ale potřebujete vyrazit spíše do lyžařského centra menších rozměrů a hledáte soukromí, vyplatí se návštěva olympijského střediska Axamer Lizum, které se nachází nad Innsbruckem. Právě na jeho služby a možnosti se soustředíme v následujících řádcích.

Výhled z vrcholu Hoadl

Výhled z vrcholu Hoadl

Olympijský duch v menším útulném středisku

Na první pohled by se mohlo zdát, že Axamer Lizum nemůže hostit žádný větší podnik v lyžování či v jiných disciplínách. Když ale dorazíte ke spodní stanici zubačky, tak bude stopa více než patrná. Konaly se zde olympijské hry v letech 1964 a 1976. I přes minimalistické rozměry s na Alpy pouhými 41 kilometry sjezdovek si zde najdou své všichni milovníci zimních sportů. Najdeme tady totiž jak červené, tak i modré a nejnáročnější černé sjezdovky.

Nástup kryté sedačky

Nástup kryté sedačky

Vrchol Hoadl s panoramatickou restaurací

Jakýmsi ústředním bodem celého střediska je vrchol Hoadl s výškou 2 340 metrů nad mořem. Dostat se zde můžete právě unikátní zmiňovanou zubačkou, anebo dvěma lanovkami, a to jednou krytou čtyřsedačkou a klasickou starší dvojsedačkovou lanovkou. Prvně jmenovaný typ transportu je mnohem rychlejší, nicméně startovací stanice zubačky je až nad parkovištěm, takže k ní budete muset pěšky.

Panorama vrchol Hoadl

Panorama s vrcholem Hoadl

Zajímavosti v Axamer Lizum

První poměrně velkou zajímavostí je fakt, že Axamer Lizum není klasikou vesnicí ale pouze horským střediskem s velkým olympijským hotelem Olympia a několika menšími pensiony. Typické je právě pro Axamer Lizum hotel Olympia. U hotelu leží dva klasické kotvové vleky s vynikající krátkou ale maximálně širokou sjezdovkou. Perfektní jsou i dvě restaurace, které se nacházejí přímo na sjezdovce. Tou první je bar na modré trase a tou druhou je restaurace, která disponuje i interiérem. Pohodlně si zde dodejte na lyžích. Jestliže vám nevadí i velké prostory, můžete zůstat přímo v prosklené panoramatické restauraci na vrcholu Hoadl.

Zubačka

Zubačka na Hoadl

Hotel Olympia

Hotel Olympia

Gulasch suppe

Zdejší gulášová polévka

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.